Յոթ կին դարձել է ԱՄԷ-ի Դաշնային ազգային խորհրդի՝ խորհրդարանի պատգամավոր առավելապես խորհրդատվական գործառույթներով՝ ըստ քվեարկության նախնական տվյալների, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստի-ն՝ հղում կատարելով ազգային ընտրական հանձնաժողովին:
Յոթ կանայք ընտրվել են որպես պատգամավորներ, ինչը լուրջ առաջընթաց է՝ ի տարբերություն 2015 թվականի ընտրությունների, երբ միայն մեկ կին էր դարձել օրենսդիր Ռաս էլ Հայմ էմիրատից: Եւս 13 կանայք կնշանակվեն խորհրդարանում որպես էմիրատների ղեկավարներ՝ համաձայն օրենդիր մարմնում կանանց եւ տղամարդկանց հավասար ներկայացուցչականության մասին երկրի նախագահի հրամանի: Նշենք, որ խորհրդարանի 40 պատգամավորներից 20-ը նշանակվում է որպես էմիրատների ղեկավար:
20 պատգամավորական մանդատների համար սուր պայքար էր գոյացել. դրանց համար հավակնել է 479 էմիրատցի, որոնցից 180-ը՝ կին:
Ընտրություններին քվեարկել է ավելի քան 117 հազար ընտրող էմիրատցի, ինչը շուրջ 80 հազարով գերազանցում է 2015 թվականի ցուցանիշը: Սակայն դա Էմիրատներում ընտրելու իրավունք ունեցողների ընդհանուր թվի միայն մեկ երրորդն է:
ԱՄԷ-ի խորհրդարանի ընտրություններն անցկացվել են շաբաթ յոթ էմիրատներում, որտեղ բացվել էին 39 ընտրատեղամասեր: Էմիրատների իշխանությունները երկարաձգել էին քվեարկելու համար թույլատրելի ժամանակը, որպեսզի ավելի շատ ընտրողներ կարողանան մասնակցել:
Քվեարկության վերջնական արդյունքները կհրապարակվեն հոկտեմբերի 13-ին բողոքարկման գործընթացի ավարտից հետո:

Семь женщин стали депутатами Федерального национального совета ОАЭ - парламента с преимущественно консультативными функциями, согласно предварительным итогам голосования, сообщает РИА Новости со ссылкой на национальную избирательную комиссию.
Семь женщин были выбраны депутатами, что является серьезным прорывом по сравнению с выборами 2015 года, когда только одна женщина стала законодателем от эмирата Рас-эль-Хайма. Еще 13 женщин будут назначены в парламент правителями эмиратов в соответствии с указом президента страны о равном мужском и женском представительстве в законодательном собрании, где из 40 депутатов 20 назначаются главами эмиратов.
За двадцать депутатских мест велась острая борьба: на них претендовали 479 эмиратцев, 180 из них - женщины.
На выборах проголосовали более 117 тысяч имеющих право голоса эмиратцев, что почти на 80 тысяч больше показателя 2015 года. Однако это всего треть от общего числа имеющих право голоса в Эмиратах.
Выборы в парламент ОАЭ прошли в субботу в семи эмиратах, где открылись 39 избирательных участков. Эмиратские власти продлили на час время голосования, чтобы больше избирателей смогли отдать свои голоса.
Окончательные итоги голосования будут обнародованы 13 октября после завершения процесса подачи апелляций.