Էկվադորի նախագահ Լենին Մորենոն հայտարարել է, որ իր նախորդը Ռաֆայել Կորեան եւ  Վենեսուելայի ղեկավար Նիկոլաս Մադուրոն պատասխանատվություն են կրում Էկվադորում շարունակվող ցույցերի համար: Մորենոն այս հայտարարությունը կատարել է Գուայակիլ քաղաքի նստավայրում, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Այն, ինչ այս օրերին տեղի է ունենում Էկվադորում, ժողովրդական դժգոհություն չէ՝ կապված կառավարության որոշումների հետ,- հայտարարել է Մորենոն, ում խոսքը հրապարակել է El Comercio պարբերականը: - Մի՞թե համընկնում է, որ մի քանի շաբաթ առաջ [նախկին նախագահ Ռաֆայել] Կորեան, [ԱԳ նախկին նախարար Ռիկարդո] Պատինյոն եւ [նախկին քարտուղար Պաոլա] Պաբոնը Վենեսուելա էին այցելել: [Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս] Մադուրոն Կորեայի հետ ակտիվացրել են ապակայունացման ծրագիրը, նրանք կանգնած են հեղաշրջման փորձի հետեւում»:
Էկվադորի նախագահը նաեւ շնորհակալություն է հայտնել ազգային ԶՈՒ-ին իր չեզոքության համար: «Բռնությունն ու քաոսը չեն հաղթանակի»,- շեշտել է նա:
Անցյալ շաբաթ Մորենոն հրաման էր ստորագրել հոկտեմբերի 3-ից դիզվառելիքի եւ բենզինի սուբսիդիաների չեղարկման մասին, որից հետո դրանց գներն աճել էին ավելի քան 120 տոկոսով: Պրոֆմիությունների ներկայացուցիչները հայտարարել էին, որ հանդես են գալիս այս որոշման դեմ եւ բողոքի ցույցեր են կազմակերպելու: Հոկտեմբերի 3-ին երկրի ամբողջ տարածքում տրանսպորտի ոլորտի աշխատողներն անժամկետ գործադուլ էին հայտարարել: Ցուցարարները սկսել էին փակել խոշոր մայրուղիները:
Մի քանի քաղաքներում ցույցերը վերափոխվել էին անկարգությունների: Մորենոն ստեղծված իրավիճակում երկրում արտակարգ դրություն էր հայտարարել՝ պատճառաբանելով «քաղաքացիների անդորրի եւ անվտանգության պաշտպանության եւ քաոս սերմանել փորձողներին վերահսկելու» անհրաժեշտությամբ: Հոկտեմբերի 4-ին Էկվադորի տրանսպորտայկին արհմիությունների առաջնորդը հայտարարել էր ամբողջ երկրում գործադուլները դադարեցնելու մասին: Մինչդեռ երկրի հնդկացիական համայնքների ներկայացուցիչները հայտարարել էին, որ ցույցերը շարունակում են:

Президент Эквадора Ленин Морено в понедельник заявил, что его предшественник Рафаэль Корреа и глава Венесуэлы Николас Мадуро несут ответственность за протесты, которые продолжаются в Эквадоре. Соответствующее заявление Морено сделал в резиденции в городе Гуаякиль, передает ТАСС
«То, что происходит в Эквадоре в эти дни, не является народным недовольством в связи с решениями правительства, - заявил Морено, чьи слова приводит газета El Comercio. - Разве это совпадение, что несколько недель назад [экс-президент Рафаэль] Корреа, [экс-глава МИД Рикардо] Патиньо и [экс-секретарь Паола] Пабон посетили Венесуэлу? [Президент Венесуэлы Николас] Мадуро вместе с Корреа активизировали план по дестабилизации, они стоят за попыткой переворота».
Эквадорский президент также поблагодарил национальные ВС за их лояльность. «Насилие и хаос не победят», - подчеркнул он.
На прошлой неделе Морено подписал указ об отмене с 3 октября субсидий на дизельное топливо и бензин, после чего цены на них выросли более чем на 120%. Представители профсоюзов объявили, что выступают против этого решения и будут организовывать акции протеста. 3 октября работники сферы транспорта на всей территории страны объявили бессрочную забастовку. Кроме того, манифестанты начали перекрывать крупные автомагистрали.
В некоторых городах митинги переросли в беспорядки. В сложившейся ситуации Морено объявил в стране чрезвычайное положение, введение которого он объяснил необходимостью "защиты спокойствия и безопасности граждан и контроля за теми, кто пытается сеять хаос". 4 октября лидер транспортных профсоюзов Эквадора объявил о решении приостановить забастовки по всей стране. В то же время представители индейских сообществ страны заявили, что продолжат протесты.