Եգիպտոսը, Կիպրոսն ու Հունաստանը դատապարտել են Թուրքիայի անօրինական եւ անընդունելի գործողությունները Կիպրոսի բացառիկ տնտեսական գոտում, հաղորդում է AP-ը:
Եգիպտոսի նախագահ Աբդել Ֆաթահ ալ-Սիսին Կահիրեում հանդիպել է Կիպրոսի նախագահ Նիկոս Անաստասիադեսի եւ Հունաստանի վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսի հետ:
Երեք երկրների առաջնորդների գագաթաժողովի նպատակն է Միջերկրական ծովի արեւելյան հատվածում էներգետիկ դաշինք ստեղծելը:
Անաստասիադեսը համատեղ ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է, որ Կիպրոսը Թուրքիայի ագրեսիան կանգնեցնելու համար հասանելի դիվանագիտական միջոցներ կկիրառի:
Հիշեցնենք, որ Թուրքիան Կիպրոսի բացառիկ տնտեսական գոտի հորատիչ նավեր էր ուղարկել՝ հայտարարելով, որ «պաշտպանում է իր եւ կիպրացի թուրքերի շահերը»:

Египет, Кипр и Греция осуждают незаконные и неприемлемые действия Турции по бурению в исключительной экономической зоне Кипра, передает AP.
Президент Египта Абдель-Фаттах эль-Сисси провел встречу с президентом Кипра Никосом Анастасиадесом и премьер-министром Греции Кириакосом Мицотакисом в Каире.
Саммит лидеров трех стран был направлен на создание энергетического альянса в восточной части Средиземного моря.
Анастасиадес заявил на совместной пресс-конференции, что Кипр прибегнет к «всем доступным дипломатическим средствам, чтобы остановить агрессию Турции».
Турция направила суда для добычи углеводородов в исключительной экономической зоне Кипра, заявив, что она «защищает свои интересы и интересы киприотов-турок».