Մեծ Բրիտանիայի կառավարության 5 անդամներ, հնարավոր է, իրենց պաշտոնները լքեն ԵՄ-ից առանց Brexit-ի պայմանների մասին գործարքի երկրի դուրս գալու աճող սպառնալիքի ֆոնին: Այս մասին հայտնում է The Times պարբերականը՝ վկայակոչելով բրիտանական կառավարության չներկայացած անդամներին:
Նրանց տեղեկություններով՝ խոսքը վերաբերում է Հյուսիսային Իռլանդիայի գործերով նախարար Ջուլիանա Սմիթին, թվային տեխնոլոգիաների, մշակույթի, զանգվածային տեղեկատվության միջոցների եւ սպորտի նախարար Նիկի Մորգանին, արդարադատության նախարար Ռոբերտ Բաքլենդին, առողջապահության եւ սոցիալական հարցերով նախարար Մեթ Հենքոկին եւ Անգլիայի ու Ուելսի գլխավոր դատախազ Ջեֆրի Կոկսին: Պարբերականի զրուցակիցը նշել է, որ նրանց հրաժարականի հարցը ծագել է կառավարության հանդիպումից հետո, որի ժամանակ նախարարները վարչապետ Բորիս Ջոնսոնին ասել են, որ 1998 թվականի Բելֆասթի համաձայնագրի խզման լուրջ վտանգ կա, որը դադարեցրել էր Հյուսիսային Իռլանդիայի հետ բազմամյա հակամարտությունը, ինչպես նաեւ իրենց մտավախություններն են հայտնել Ջոնսոնի գլխավոր խորհրդական Դոմինիկ Քամինգսի վերաբերյալ:
Բրիտանիայի կառավարության մեկ այլ անդամ The Times-ին տեղեկացրել է այն մասին, որ «մեծ թվով օրենսդիրներ դուրս կգան թորիների կուսակցությունից, եթե Ջոնսոնը համընդհանուր ընտրություններում իր ռազմավարության հիմք ընդունի ԵՄ-ից առանց գործարքի Բրիտանիայի դուրս գալու տարբերակը»։ Պահպանողականները հաստատել են, նշել է թերթը, որ իրենց համար «շատ դժվար կլինի» մնալ կառավարության կազմում, որը տրամադրված է Brexit-ի՝ առանց ԵՄ-ից դուրս գալու պայմանների մասին գործարքի կնքման։
Մեծ Բրիտանիան պետք է ԵՄ-ից դուրս գար 2019 թվականի մարտի 29-ին, այսինքն՝ գրավոր ծանուցում տալուց երկու տարի հետո։ Սակայն բրիտանական խորհրդարանի Համայնքների պալատի պատգամավորները երեք անգամ մերժեցին Brexit-ի պայմանների մասին համաձայնագրի նախագիծը, որը ձեռք էր բերվել Բրյուսելի եւ Թերեզա Մեյի՝ վարչապետի պաշտոնում Բորիս Ջոնսոնի նախորդի կառավարության միջեւ։ Արդյունքում՝ ԵՄ-ը համաձայնեց Brexit-ը տեղափոխել ապրիլի կամ մայիսի սկիզբ, հետո՝ հոկտեմբերի 31, իսկ Մեյը ստիպված էր հրաժարական տալ՝ չկարողանալով իրավիճակը փակուղուց դուրս բերել։ Բրիտանիայի վարչապետի պաշտոնում նրան փոխարինած Բորիս Ջոնսոնը պնդում է, որ երկիրը Բրյուսելից Brexit-ի նոր հետաձգում չի խնդրի եւ Եվրամիությունից պետք է դուրս գա հոկտեմբերի 31-ից ոչ ուշ՝ գործարքով կամ առանց դրա:

Пять членов кабинета министров Великобритании могут покинуть свои посты на фоне растущей угрозы выхода страны из ЕС без сделки об условиях Brexit. Об этом  сообщает газета The Times со ссылкой на неназванных членов британского кабмина, передает ТАСС.
По их данным, речь идет о министре по делам Северной Ирландии Джулиане Смите, министре цифровых технологий, культуры, средств массовой информации и спорта Ники Морган, министре юстиции Роберте Бакленде, министре здравоохранения и социальных дел Мэтте Хэнкоке и генеральном прокуроре Англии и Уэльса Джеффри Коксе. Вопрос об их отставке, отметил собеседник издания, возник после встречи кабмина, на которой министры заявили премьер-министру Борису Джонсону о существовании серьезного риска подрыва Белфастского соглашения 1998 года, которое положило конец многолетнему конфликту в Северной Ирландии, а также выразили свои опасения относительно главного советника Джонсона Доминика Каммингса.
Другой член британского кабмина сообщил The Times о том, что «очень большое число законодателей покинет партию тори в случае, если Джонсон примет за основу своей стратегии на всеобщих выборах вариант выхода Британии из ЕС без сделки». Консерваторы утверждали, указывает газета, что им будет «очень сложно» оставаться в составе правительства, которое настроено на Brexit без заключения сделки об условиях выхода страны из ЕС.
Соединенное Королевство должно было покинуть ЕС 29 марта 2019 года, то есть через два года после подачи письменного уведомления о выходе из сообщества. Однако депутаты Палаты общин британского парламента трижды отклонили проект соглашения об условиях Brexit, достигнутого между Брюсселем и правительством премьер-министра Терезы Мэй. В итоге ЕС согласился перенести Brexit сначала на апрель или май, затем - на 31 октября, а Мэй была вынуждена подать в отставку, не сумев вывести ситуацию из тупика. Сменивший ее Джонсон настаивает на том, что страна не будет просить Брюссель о новых отсрочках и должна покинуть Евросоюз не позднее 31 октября со сделкой или без нее.