Անհրաժեշտ է, որպեսզի Հայաստանի քաղաքացիները հասկանան, թե ինչ է, ըստ էության, ԵՄ-ի հետ վիզային ռեժիմի ազատականացումը։ Այս մասին Վիզային ռեժիմի ազատականացման միջազգային կոնֆերանսի նիստում ասել է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը։
Վիկտորինի խոսքով՝ նա որոշակի կասկածներ ունի այս հարցում։ «ԵՄ-ի հետ վիզային ռեժիմի ազատականացումը չի նշանակում, թե մարդիկ կկարողանան Եվրոպա գնալ աշխատելու, զբաղվելու ինչ-որ պրոֆեսիոնալ գործունեությամբ, եւ անհրաժեշտ է, որպեսզի այս ամենը հասկանան, այլապես շատերի մոտ կարող է լուրջ հիասթափություն առաջանալ։ Վիզային ռեժիմի ազատականացումը նշանակում է Շենգենյան գոտու երկրներում ճամփորդելու հնարավորություն, ընդ որում՝ 90 օրից 6 ամիս ժամանակով»,- ասել է Անդրեա Վիկտորինը։
Հայաստանի արտաքին գործերի փոխնախարար Ավետ Ադոնցն իր հերթին նշել է, որ ԵՄ-ի հետ հարաբերությունների զարգացումը Հայաստանի կառավարության աշխատանքի հիմնական ուղղություններից է։ «ԵՄ-ը Հայաստանի կարեւորագույն քաղաքական գործընկերներից է։ Բացի այդ, ԵՄ-ը հիմնական տնտեսական, առեւտրային եւ ներդրումային գործընկեր է»։ Միեւնույն ժամանակ, նրա խոսքով՝ ԵՄ-ի հետ վիզային ռեժիմի ազատականացման բանակցային գործընթացը Երեւանի եւ Բրյուսելի միջեւ երկկողմ հարաբերությունների հիմնական կետերից է։

It is necessary that the Armenian citizens understand what is the liberalization of the visa regime with the EU, said the head EU delegation to Armenia, Ambassador Andrea Wiktorin.
According to her, she has certain doubts about this issue.
The liberalization of the visa regime with the EU does not mean that people will be able to travel to Europe to work, to engage in some kind of professional activity, and it is necessary that everyone understands this, otherwise many may have serious disappointments, she said adding that liberalization of the visa regime means an opportunity to travel across the territory of the Schengen countries, and within a period of 90 days in 6 months.
Armenian Deputy FM Avet Adonts noted that the development of relations with the EU is one of the main areas of work of the Armenian Government.
“The EU is one of the most important political partners of Armenia, he said adding that the EU is the main economic, trade, and investment partner.
According to him, the negotiation process on liberalizing the visa regime with the EU is one of the main points of bilateral relations between Yerevan and Brussels, he added.