Արտաշատ քաղաքում գտնվող մարզադաշտը կարող է միջազգային չափանիշներին համապատասխան վերակառուցվել՝ թեթեւ ատլետիկայի մրցումների անցկացման համար։ Այս մասին խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2020թ․ պետական բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ հայտարարեց կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը՝ պատասխանելով պատգամավորների հարցերին։
Նրա խոսքերով, հոկտեմբերի 2-ին Արտաշատում ինքը ծանոթացել է տեղի մարզադաշտի վիճակին եւ դրա վերակառուցման ծրագրի իրականացման վերաբերյալ խորհրդակցություն անցկացրել քաղաքապետի հետ։ Ինչպես նշեց նախարարը, միջազգային դոնորները աջակցել են Հայաստանում ժամանակակից, միջազգային մակարդակի թեթեւ ատլետիկայի մարզադաշտ ստեղծելու նախաձեռնությանը, եւ պատրաստ են խոշոր ներդրումներ կատարել։ Նախարարն ընդգծեց, որ Արտաշատի մարզդաշտը հարմար է նաեւ Երեւանին մոտ լինելու առումով, ինչը ոչ միայն չի դժվարացնի այնտեղ այցելելը, այլեւ նոր խթան կհանդիսանա հայկական մայրաքաղաքում եւ Արարատի մարզում թեթեւ ատլետիկայի զարգացման համար։
Իր հերթին, «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունից Արմեն Եղիազարյանը հայտնեց, որ թեթեւ ատլետիկայի ֆեդերացիայից ստացված տեղեկատվության համաձայն, ներդրումային նախագիծը կարող է 1 մլրդ դոլար արժենալ։ «Հայաստանում չկան թեթեւ ատլետիկայի միջազգային չափանիշներով մարզադաշտեր։ Համարյա բոլոր մարզադաշտերը հարմարեցված են բացառապես ֆուտբոլի համար, սակայն միջազգային դոնորները պատրաստ են ներդրումներ կատարել սպորտի ատլետիկ տեսակների վազքուղիների եւ դաշտերի սարքավորումների մեջ»։

The stadium in the city of Artashat can be reconstructed based on international standards to hold athletics competitions there, the Minister of Education, Science, Culture and Sports Arayik Harutyunyan said during the preliminary discussion of the draft state budget for 2020.
According to him, he has got acquainted with the state of the local stadium and held a meeting with the mayor of the city about the possibility of implementing a program for its reconstruction.
International donors supported the initiative to create a stadium in Armenia for international athletics competitions and are ready to make large investments.
The minister noted that the Artashat stadium is also convenient because it is close to Yerevan.
Bright Armenia party MP Armen Yeghiazaryan, in his turn, noted that according to the information received from the Athletics Federation, the investment project could cost as much as $ 1 billion.
“There are no stadiums of international standard for athletics in Armenia. Almost all stadiums are adapted exclusively for football, but international donors are ready to invest in equipping treadmills and fields for athletic sports,” he said.