Ամստերդամի «Սխիպխոլ» օդանավակայանում ուղեւորներին եւ անձնակազմին ինքնաթիռից տարհանել են այն բանից հետո, երբ սխալմամբ ակտիվացել է առեւանգման ազդանշանը, հայտնում է PA-ն։
Ավելի վաղ ռազմական ոստիկանության ծառայությունը հայտարարել էր, թե արձագանքում է Ամստերդամի ծայրամասում գտնվող օդանավակայանի կասկածելի իրավիճակին։ Հոլանդական ԶԼՄ-ները հայտնել էին, որ արտակարգ իրավիճակի մեծ թվով ծառայություններ են գործի դրվել։ Սակայն ավելի ուշ Air Europa-ն Twitter-ում գրել էր, թե տագնապը կեղծ է եղել։
Պարզվել է, որ առեւանգումների մասին նախազգուշացումն օդանավակայանում սխալմամբ է ակտիվացել։
«Ոչինչ տեղի չի ունեցել, բոլոր ուղեւորները ողջ եւ առողջ սպասում են թռիչքին։ Մենք ներողություն ենք խնդրում»,- գրված է հաղորդագրության մեջ։

Пассажиры и члены экипажа были эвакуированы из самолета в амстердамском аэропорту Схипхол после того как по ошибке была активирована сигнализация захвата самолета, передает PA.
Ранее служба военной полиции заявила, что реагирует на подозрительную ситуацию в аэропорту на окраине Амстердама. Голландские СМИ сообщили, что экстренные службы были развернуты в большом количестве. Но Air Europa позже написал в Твиттере, что это была ложная тревога.
Оказалось,  что предупреждение об угонах в аэропорту было активировано по ошибке.
«Ничего не произошло, все пассажиры в целости и сохранности, в ожидании полета в ближайшее время. Мы приносим извинения».