Թուրքիայում մեծ արձագանք է գտել Մալաթիայի քաղաքապետարանի աշխատակիցներ վերաբերմունքը անգլիացի զբոսաշրջիկների նկատմամբ, որը թուրքական մամուլում վերնագրվել է՝ «Մալաթիայում զբոսաշրջիկների նկատմամբ մեծ ամոթ» եւ «Մալաթիայում տարվա ամոթը»։
Անգլիացի զբոսաշրջիկները Մալաթիայի բանուկ հրապարակներից մեկի մոտ  երաժշտական գործիքներով նվագել են եւ երգել, որի ընթացքում անցորդները մոտեցել են եւ դրամ են նետել զբոսաշրջիկների առջեւ դրած ջութակի պատյանի մեջ։
Գնալով մեծացել է անգլիացի զբոսաշրջիկների նկատմամբ հետաքրքրությունը եւ նրանց շուրջ հավաքված անցորդների քանակն ավելացել է։ Սակայն «երաժիշտներին»  են մոտեցել Մալաթիայի քաղաքապետարանի աշխատակիցները ստիպում հավաքել իրենց երաժշտական գործիքները եւ հեռանալ, ինչը հարուցել է քաղաքացիների դժգոհությունը։

В Турции получило большой отклик отношение сотрудников мэрии Малатьи к английским туристам. В турецкой прессе появились такие заголовки: «Большой позор в отношении туристов в Малатье» и «Позор года в Малатье».
Английские туристы у одного из оживленных площадей в Малатье начали играть на музыкальных инструментах и петь, а прохожие подходили и бросали деньги в футляр для скрипки, поставный перед туристами.
Постепенно возрос интерес к английским туристам, и количество прохожих, собравшихся вокруг них, возросло. Однако к «музыкантам» подошли сотрудники мэрии Малатьи, заставив собрать музыкальные инструменты и уйти, что вызвало недовольство у граждан.