Հռոմի Ֆրանցիսկոս Առաջին պապը շաբաթ օրը փակ մասնավոր ունկնդրություն է տվել Մալթայի՝ պաշտոնից հեռացող վարչապետ Ջոզեֆ Մուսքաթին, տեղեկացնում է Reuters-ը։
Նշվում է, որ Հռոմի պապը անտեսել է ունկնդրությունը հանելու կոչերը մալթացի լրագրողի սպանության շուրջ սկանդալի պատճառով, որում ներգրավված է եղել Մուսքաթը։
Ֆրանցիսկոս Առաջինը հանդիպել է Մալթայի վարչապետի, նրա տիկնոջ եւ ընտանիքի մյուս անդամների հետ շաբաթ առավոտյան։
Այս իրադարձության համար անսովորն այն էր, որ լրագրողներին թույլ չեն տվել լուսաբանել այն։ Միեւնույն ժամանակ, Վատիկանի մամուլի քարտուղարի խոսքով՝ այդ հանդիպումը նախատեսված էր շատ ամիսներ առաջ։
Մուսքաթը կիրակի հայտարարել էր, որ կթողնի կառավարող Լեյբորիստական կուսակցության ղեկավարի պաշտոնը հունվարի 12-ին, երկրի վարչապետի պաշտոնը լքելուց մի քանի օր հետո։

Папа Римский Франциск Первый дал в субботу дал закрытую частную аудиенцию уходящему со своего поста премьер-министру Мальты Джозефу Мускату, сообщает Reuters.
Отмечается, что Папа Римский проигнорировал призывы отменить аудиенцию из-за скандала вокруг убийства мальтийской журналистки, в который оказался вовлеченным Мускат.
Франциск Первый встретился с премьер-министром Мальты, его женой и другими членами семьи в субботу утром.
Необычным для этого события было то, что журналистам не позволили его освещать. При этом по словам пресс-секретаря Ватикана, эта встреча была запланирована много месяцев назад.
Мускат в воскресенье заявил, что покидает свой пост лидера правящей Лейбористской партии 12 января, через несколько дней после того, как покинет пост премьер-министра страны.