ՆԱՏՕ-ն այս շաբաթ երկրորդ ամերիկյան Global Hawk անօդաչուն կստանա, հայտնում է Reuters-ը։
Մի քանի տարվա հետաձգումից հետո անօդաչուների համակարգը, որն, ըստ ՆԱՏՕ-ի, աշխարհում ամենաառաջադեմը կդառնա, դաշինքին շուրջօրյա կապահովի երկրագնդի վերահսկողության հնարավորությամբ՝ գտնվելով նրա սահմաններից դուրս եւ իրական ժամանակում։ Այն նաեւ ավելի մեծ տեսանելիություն կունենա, քան արբանյակները։
«Դա շատ-շատ երկար ճանապարհ էր»,- ասել է ՆԱՏՕ-ի անօդաչու թռչող սարքերի համակարգի ավագ կառավարիչ, բրիգադային գեներալ Ֆոլքեր Սամանսը։
Արտադրող Northrup Grumman ընկերության հետ ծախսերի պայմանագրային վեճերից հետո առաջին անօդաչուն նոյեմբերին տրամադրվել էր Իտալիայում Sigonella ավիաբազային։
Սամանսի խոսքերով՝ հաջորդ տարվա ամռանից հետո կտրամադրվեն եւս երեք անօդաչուներ։
«Մենք ստեղծում ենք ոչ մեծ օդային ուժեր»,- Սիցիլիայի ավիաբազայում ասել է նա լրագրողներին։
ՆԱՏՕ-ում 15 դաշնակիցներ ֆինանսավորել են անօդաչուների, ինչպես նաեւ Airbus-ի արտադրության ցամաքային կայանների ձեռք բերումը։
ՆԱՏՕ-ի բոլոր 29 անդամները հասանելիություն կունենան հետախուզական տվյալներին, որոնք դրանց միջոցով կստացվեն։ Անօդաչուները թռիչքը կմեկնարկեն Sigonella-ից եւ կթռչեն ՆԱՏՕ-ի օդային տարածքում, սակայն հակամարտությունների դեպքում կարող են նաեւ այլ տարածքներում լինել։

НАТО на этой неделе получит второй американский беспилотник Global Hawk, передает Reuters.
После нескольких лет задержек система беспилотников, которая, по словам НАТО, станет самой передовой в мире, обеспечит альянс круглосуточным наблюдением за землей и морем за пределами его границ в реальном времени и обеспечит большую видимость, чем спутники.
«Это был очень, очень долгий путь», - сказал бригадный генерал Фолькер Саманнс, старший управляющий системы беспилотных летательных аппаратов (AGS) НАТО.
После разрешения договорных споров по поводу затрат с производителем Northrup Grumman, первый беспилотник был доставлен в ноябре на авиабазу Sigonella в Италии.
По словам Саманнса, после лету будущего года будут доставлены  еще три беспилотника.
«Мы создаем небольшие воздушные силы», - сказал он журналистам на авиабазе в Сицилии.
Пятнадцать союзников по НАТО профинансировали приобретение самолета,  а также наземные станции, построенные Airbus.
Все 29 союзников будут иметь доступ к разведывательным данным, которые они могут генерировать. Беспилотники будут пилотироваться дистанционно с Сигонеллы и будут летать в воздушном пространстве НАТО, но могут более широко использоваться в  случае конфликтов.