Գերմանիայի 59 քաղաքացիներ Թուրքիայում ազատազրկման մեջ են։ Թուրքիայի իշխանությունները 2017թ․ սկզբից նաեւ արգելել են երկիր 216 գերմանացիների մուտքը, հայտնում է Deutsche Welle՝ հղում կատարելով Գերմանիայի կառավարության պատասխանին։
«Կանաչների» կուսակցության ներկայացուցիչ Կլաուդիա Ռոտը կարծում է, որ ԳԴՀ իշխանությունները պետք է սահմանեն պատժամիջոցների բոլոր տեսակները, այդ թվում Թուրքիայի վրա տնտեսական ճնշում գործադրեն՝ կամայական ձերբակալությունները դադարեցնելու համար։
Թուրքիայի եւ Գերմանիայի միջեւ լարվածությունը սրվել է Գերմանիայի մի քանի քաղաքացիների ձերբակալությունից հետո։ Առավել հայտնի է թուրք-գերմանական լրագրող Դենիզ Յուջելի ձերբակալման դեպքը, երբ նրան ազատազրկման ընթացքում այդպես էլ մեղադրանք չառաջադրվեց։
Նա փետրվարին Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի եւ Թուրքիայի վարչապետ Բինալի Յիլդիրիմի հանդիպումից մեկ օր հետո հանկարծ ազատ էր արձակվել։

59 граждан Германии находятся за решеткой в Турции.  Власти Турции также запретили въезд в страну 216 немцам с начала 2017 года, сообщает Deutsche Welle со ссылкой на ответ правительства Германии.
Представитель партии «Зеленых» Клаудия Рот считает, что власти ФРГ должны ввести все виды санкций, включая экономическое давление на Турцию, чтобы остановить произвольные аресты.
Напряженность между Турцией и Германией обострилась после ареста нескольких граждан Германии. Наиболее известный случай произошел с арестом немецко-турецкого журналиста Дениза Юджеля, которому за время пребывания под стражей так не и предъявили обвинения.
Он был освобожден внезапно в середине февраля, после встречи канцлера Германии Ангелы Меркель и  премьер-министра Турции Бинали Йылдырима, состоявшейся за день до его освобождения.