ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում քննություն է տարվում՝ «Ժողովուրդ» օրաթերթի խմբագրությունից գողության փորձ կատարելու, լրագրողի մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելու դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ: Այս մասին հայտնում են Քննչական կոմիտեի լրատվությունից:
2019 թվականի դեկտեմբերի 19-ին՝ ժամը 11:44-ին, «Ժողովուրդ» օրաթերթի գլխավոր խմբագրից ահազանգ է ստացվել այն մասին, որ խմբագրությունը տակնուվրա է արվել:
Նախնական տվյալներով՝ նշված օրը՝ ժամը 00:30-ից մինչեւ 10:20-ն ընկած ժամանակահատվածում, անհայտ անձը, տեխնիկական միջոցների գործադրմամբ, բացել է խմբագրության պատշգամբի լուսամուտը, ապօրինի մուտք գործել ներս եւ փորձել գողություն կատարել, սակայն իր կամքից անկախ հանգամանքներում հանցագործությունն ավարտին չի հասցրել:
Դեպքի առթիվ Ոստիկանության Երեւան քաղաքի վարչության Կենտրոնականի բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-177-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1.1 կետի (առանձնապես խոշոր չափերով գողության փորձ) եւ 164-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով (Լրագրողի մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելը), որը նախաքննություն կատարելու համար ուղարկվել է ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժին եւ ընդունվել վարույթ:
Կատարվում է նախաքննություն: Միջոցներ են ձեռնարկվում` դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու, առերեւույթ հանցագործություն կատարած անձին (անձանց) հայտնաբերելու ուղղությամբ:
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ այսօր Ազգային ժողովի ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը հայտարարել էր, որ գիշերը ներխուժել են «Ժողովուրդ» օրաթերթի և ArmLur.am կայքի խմբագրություն:  Նրա խոսքով, ներխուժել են դռնից և պատուհանից, ամբողջ խմբագրությունը տակնուվրա է արված. «Կոչ եմ անում իրավապահներին  շուտափույթ պարզել` ինչ է տեղի ունեցել, ովքեր են ներխուժել խմբագրություն»,-ասել է Զոհրաբյանը:

The investigation division of the Investigative Committee in the Kentron and Nork-Marash Administrative Districts of Yerevan is leading an investigation to find out all the circumstances of the attempt of theft from the editorial office of Zhoghovurd Armenian newspaper and obstruction of the lawful professional activities of a journalist, as reported the news service of the Investigative Committee of Armenia.
Today at 11:44, the editor-in-chief of Zhoghovurd daily newspaper sounded an alarm about theft in the editorial office.
According to preliminary data, today, between 00:30 and 10:20, an unknown person, by use of technical means, opened the window of the editorial office’s balcony, illegally entered the office and tried to steal, but failed to commit the crime due to circumstances beyond control.
The police instituted a criminal case under articles of the Criminal Code (attempt of theft in particularly large amounts and obstruction of lawful professional activities of journalist), and the case has been forwarded to the investigation division of the Investigative Committee in the Kentron and Nork-Marash Administrative Districts and has been accepted for proceedings.
Preliminary investigation is underway, and measures are being taken to establish all the circumstances of the case and detect the person(s) having committed the prima facie crime.