Ադրբեջանի տարածքում ոչնչացված եւ ոչնչացվող հայկական հուշարձանների խնդրի լուծման ուղիներից մեկը դատական հայցեր են: Այսօր` ապրիլի 13-ին ասուլիսում ասաց Հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող հիմնադրամի նախագահ, հուշարձանագետ Սամվել Կարապետյանը:
«Կարելի է դիմել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան կամ միջազգային այլ ատյաններ: Սա պետք է կատարվի պետական մակարդակով, սրանք այն ուղիներն են, որոնցով կարելի է կանխել դեռեւս պահպանված հուշարձանների ոչնչացումը»,- նշեց Սամվել Կարապետյանը, հավելելով, որ ամբողջ աշխարհում բազմաթիվ դատական հայցեր են եղել այս կամ այն երկրի կողմից հուշարձանների վերացման դեմ: Օրինակ, ըստ նրա, միայն Թուրքիայի դեմ հունական կառավարությունը 1600 հայց է ներկայացրել` պաշտպանելու Հյուսիսային Կիպրոսի տարածքում գտնվող հուշարձանները:
«Անցած տարի հայցերից մեկը բավարարվեց, եւ Թուրքիան տուգանվեց մեկ միլիոն եվրոյով: Մի բան է պարզ, մինչեւ գրպաններից չհոսի` խելքներին չի հասնի: Պետք է ադրբեջանցիների գրպանին կպնել, անհրաժեշտ է նրանց պատասխանատվության կանչել, ի վերջո»,- ասաց Ս. Կարապետյանը:
Հուշարձանագետը հավելեց, որ իրենց ուսումնասիրած հուշարձանները մի փոքր մասն են այն ամենի, ինչ հայերն ունեցել են: Ստույգ հաշվարկներ չկան, բայց Սամվել Կարապետյանի խոսքով`Կուրի ձախակողմյան ափին` 3 հազար, իսկ Հյուսիսային Արցախում ավելի քան 6 հազար հայկական հուշարձան կա:

Одним из путей разрешения проблемы уничтоженных и уничтожаемых на территории Азербайджана армянских памятников являются судебные иски. Об этом на пресс-конференции 13 апреля заявил председатель Фонда по изучению армянской архитектуры, специалист по памятникам Самвел Караханян.
«Можно обратиться в Европейский суд по правам человека или другие международные инстанции. Это нужно делать на государственном уровне, это те пути, которыми можно предотвратить уничтожение сохранившихся памятников»,– отметил Самвел Карапетян. Например, только против Турции греческое правительство подало 1600 исков, чтобы защитить памятники в Северном Кипре. «В прошлом году один из исков был удовлетворен, и Турция была оштрафована на 1 млн. евро. Одно ясно: пока из карманов не утечет, до мозгов не дойдет»,– сказал С. Карапетян.
Специалист по памятникам отметил, что изученные ими памятники – это лишь малая часть того, что было у армян. Точных расчетов нет, но, по словам Карапетяна, на левом берегу Куры есть 3 тыс., а в Северном Арцахе более 6 тыс. армянских памятников.