Իտալիայի վարչապետ Սիլվիո Բեռլուսկոնին չի պատրաստվում առաջադրել իր թեկնածությունը 2013թ. խորհրդարանական ընտրություններին: Այդ մասին նա հայտնել է մի խումբ օտարերկրյա լրագրողների հետ զրույցում:
Նա նաեւ նշել է իր հնարավոր հաջորդի անունը: 74-ամյա Բեռլուսկոնին կարծում է, որ իր տեղը կարող է զբաղեցնել արդարադատության ներկայիս նախարար Անջելինո Ալֆանոն, հաղորդում է Lenta.ru-ն` վկայակոչելով The Guardian-ը:
Իտալիայի վարչապետի պաշտոնը Բեռլուսկոնին զբաղեցնում է 2008թ. մայիսից: Մինչ այդ նա եղել է կառավարության ղեկավար նաեւ 1994-ին եւ 2001-2006-ին:

Премьер-министр Италии Сильвио Берлускони не собирается выдвигать свою кандидатуру на парламентских выборах в 2013 году. Об этом он заявил в разговоре с небольшой группой иностранных журналистов 13 апреля.
При этом политик назвал имя своего возможного преемника. 74-летний Берлускони считает, что его место может занять нынешний министр юстиции - 40-летний Анджелино Альфано (Angelino Alfano), сообщает Lenta.ru со ссылкой на The Guardian.
Пост премьер-министра Италии Берлускони занимает с мая 2008 года. До этого он дважды был главой правительства: в 1994 году и в 2001-2006 годах.