Հայաստանի կառավարությունը հաստատել է Լոռու մարզի 2010-2012թթ. զարգացման ծրագիրը:
ՀՀ կառավարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ այսօր Լոռու մարզկենտրոն Վանաձոր քաղաքում տեղի է ունեցել ՀՀ կառավարության արտագնա նիստ, որը վարել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
Կառավարությունը մարզպետ Արամ Քոչինյանին հանձնարարել է մեկամսյա ժամկետում մշակել ծրագրի իրականացման աշխատանքային պլան, այդ ընթացքում ապահովել համայնքների, հասարակական կազմակերպությունների եւ անկախ փորձագետների ակտիվ մասնակցությունը: Լոռու մարզի զարգացման ծրագիրը կազմվել է համապետական ռազմավարական ծրագրերին համահունչ, հաշվի են առնվել տեղի առանձնահատկությունները՝ 1988թ. աղետի հետեւանքների առկայությունը, մարզի արդյունաբերական հզոր անցյալը եւ մեծ ներուժը, քաղաքային բնակչության գերակշռությունը, հասարակական, ոչ կառավարական կազմակերպությունների մեծ թիվը եւ գործունեության ոլորտների բազմազանությունը եւ այլն:
Կառավարությունը վերաբաշխում է կատարել ՀՀ 2009թ. պետբյուջեում եւ իր պահուստային ֆոնդի հաշվին պետբյուջեից գումար հատկացրել ՀՀ քաղաքաշինության նախարարությանը, այդ թվում՝ 21 մլն 810 հազար դրամ Վանաձոր քաղաքի Խնձորուտ թաղամասի սողանքային տարածքի նախագծանախահաշվային փաստաթղթերի մշակման համար:
Կառավարությունը նաեւ գումար է հատկացրել մեծանուն գրող Հրանտ Մաթեւոսյանի՝ Ահնիձոր համայնքում գտնվող հայրական տունը վերանորոգելու համար:

Сегодня в городе Ванадзор состоялось выездное заседание правительства, которое провел премьер-министр Армении Тигран Саргсян. Как сообщили Новости Армении — NEWS.am в Управлении по информации и связям с общественностью правитетельства Армении, план развития Лорийского марза был составлен с учетом местной специфики – наличие последствий стихийного бедствия 1988 года, промышленное прошлое района, преобладание городского населения, большое число общественных, неправительственных организаций и т.д.
Правительство внесло изменения в госбюджет 2009 года и за счет резервного фонда выделило министерству градостроения средства, в том числе 21 млн 810 тыс. драмов на разработку проектно-сметных документов на укрепление оползневого района квартала Хндзорут Ванадзора. Правительство выделило также средства на ремонт отцовского дома известного писателя Гранта Матевосяна в общине Акнидзор.