Ուզբեկստանի առաջին նախագահ Իսլամ Քարիմովի դուստրը, որը բանտային պատիժ է կրում, պետության գործող ղեկավար Շաքվաթ Միրզիեեւին իր ազատության դիմաց կես միլիարդ դոլարից ավելի գումար է առաջարկել: Գուլնարա Քարիմովան պատրաստ է միջոցներն ուղարկել պետության օգտին: Նրա բաց նամակը հրապարակվել է դստեր՝ Իմանի Instagram-ում, փոխանցում է Lenta-ն:
Քարիմովան գրում է, որ բանտարկության տարիներին ժամանակ է ունեցել «շատ բանի մասին մտածելու ու գիտակցելու»: Նրա գործը վարվել է կոպիտ խախտումներով, բայց բողոքներին ստացել է շաբլոն ձեւական պատասխաններ: Քարիմովայի 1,2 մլրդ դոլար արժողության գույքն առգրավվել է, բայց չի հաշվարկվել նյութական վնասի մարում: Ընտանիքը չի կարողանում ստանալ «ցանկացած մարդու համար թանկ ընտանեկան նվիրական մասունքները»:
«Քարիմովան ընտանիքի եւ առողջության պահպանման համար» պատրաստ է հրաժարվել իր ընտանիքի մոտ մնացած գումարի հանդեպ հավակնություններից, որը սառեցված է Շվեյցարիայի բանկում եւ պետության օգտին փոխանցել 686 մլն դոլար՝ գործը փակելու պարզեցված ընթացակարգ ընդունելու դեպքում: Նա պնդում է, որ ծանր վիրահատությունների սուր կարիք ունի եւ պետք է վաղուց ազատության մեջ լիներ, քանի որ պատժաժամկետը բազմիցս վերահաշվարկվել է:
Քարիմովան որոշել է Միրզիեեւին դիմել հրապարակավ, քանի որ համոզված է, որ իր պաշտոնական նամակները նրան չեն հասել: Նա հույս ունի, որ իր նամակին կվերաբերվի որպես «կարեկցող եւ վեհանձն մարդ», այդ թվում՝ ի հիշատակ Իսլամ Քարիմովի, որին անվանել է իր ուսուցիչ:
Քարիմովան 2015 թվականին դատապարտվել էր շորթման եւ հարկերից խուսափելու համար: 2019 թվականի օգոստոսին նրա դեմ գործ էր հարուցվել պետական միջոցների հափշտակման եւ երկրի շահերին հակառակ գործարքների վերաբերյալ, հիշեցնում է «Sputnik Ուզբեկիստանը»:
Իսլամ Քարիմովը եղել է անկախ Ուզբեկստանի առաջին նախագահը: Նա երկիրը կառավարել է մինչեւ 2016 թվականին իր մահը: Նոր նախագահ Միրզիեեւն ավելի վաղ իր նախորդի կառավարումն անվանել էր վախի տարիներ:

Дочь первого президента Узбекистана Ислама Каримова, отбывающая тюремный срок, предложила действующему главе государства Шавкату Мирзиееву более полумиллиарда долларов за свою свободу. Гульнара Каримова готова отправить средства в пользу государства. Ее открытое обращение опубликовано в Instagram дочери Иман, передает Lenta.
Каримова пишет, что за годы в заключении у нее было время «многое обдумать и осознать». Ее дело велось с грубыми нарушениями, но на жалобы она получала шаблонные отписки. Имущество Каримовой стоимостью 1,2 миллиарда долларов было изъято, но не засчитано в погашение материального ущерба. Семья не может получить «дорогие сердцу любого человека семейные реликвии».
«Ради сохранения семьи и здоровья» Каримова готова отказаться от претензий на оставшиеся у ее семьи деньги, замороженные в Швейцарии, и передать в пользу государства 686 миллионов долларов при принятии упрощенной процедуры закрытия дела. Она утверждает, что остро нуждается в серьезных операциях и давно должна быть на свободе, так как срок много раз пересчитывался.
Каримова решила обратиться к Мирзиееву публично, так как уверена, что ее официальные письма к нему не попали. Она надеется, что он встретит ее письмо как «отзывчивый и благородный человек», в том числе в память об Исламе Каримове, которого называл своим наставником.
В 2015 году Каримова была осуждена за вымогательство и уход от налогов. В августе 2019-го против нее возбудили дела о хищении госсредств и сделках вопреки интересам страны, напоминает Sputnik Узбекистан.
Ислам Каримов был первым президентом независимого Узбекистана. Он правил страной до своей смерти в 2016 году. Новый президент Мирзиеев ранее назвал правление своего предшественника временами страха.