Նախագահ Էմանուել Մակրոնը չեղարկել է այս շաբաթ պլանավորած երկու միջոցառում կորոնավիրոսով պայմանավորված ճգնաժամին Ֆրանսիայի արձագանքի շուրջ կենտրոնանալու համար, հաղորդում է Ելիսեյան պալատը:
Ֆրանսիայի հարավ-արեւմուտքում նրա այցը հետաձգվել է, ինչպես նաեւ հետաձգվել է CRIF հրեական խմբի ամենամյա ընթրիքին մասնակցությունը: «Դա չի նշանակում, որ նախագահը մեկուսացված է, դա նշանակում է, որ նա պատրաստ է վերահսկել իրավիճակը»,-ասել է պաշտոնյան:
Նշենք, որ մարտի 2-ի դրությամբ Ֆրանսիայում գրանցվել է կորոնավիրուսով վարակման 130 դեպք: Ֆրանսիայի կրթության նախարարությունը կարգադրել է չեղարկել դպրոցական ուղեւորությունների մի մասը, հետաձգվել է գրքի փառատոնն ու կիսամարաթոնը Փարիզում, հաղորդում է RFI-ը:
Մարտի 1-ին Լուվրի աշխատակիցները հրաժարվել են բացել թանգարանը կորոնավիրուսի սպառնալիքի պատճառով: Ինչպես հայտնել է France-Presse գործակալությունը, 300 մարդ, որոնք պետք է դուրս գային աշխատանքի, ընդունել են այդ որոշումը գրեթե միաձայն՝ համարելով, որ վարակվելու վտանգն «իրական» է: Երկուշաբթի Փարիզի գլխավոր թանգարաններից մեկը փակ էր:

Президент Эммануэль Макрон отменил два запланированных мероприятия на этой неделе, чтобы сосредоточиться на реакции Франции на кризис с коронавирусом, сообщает Елисейский дворец.
Его визит на юго-запад Франции отложен, как и участие в ежегодном ужине еврейской группы CRIF. «Это не значит, что президент изолирован, это означает, что он готов управлять ситуацией», - сказал чиновник.
Отметим, что на  2 марта, во Франции зафиксировано 130 случаев заражения коронавирусом. Министерство образования Франции постановило не проводить часть школьных поездок, был отменен книжный салон и полумарафон в Париже, передает RFI.
1 марта, сотрудники Лувра отказались открыть музей из-за угрозы коронавируса. Как сообщало агентство France-Presse со ссылкой на профсоюз CGT, 300 человек, которые должны были выйти на работу, приняли это решение почти единогласно, посчитав опасность заражения «реальной». В понедельник один из главных парижских музеев так же закрыт.