Անդրել Սլեպնյովը ստանձնել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի առեւտրի հարցով կոլագիայի անդամի (նախարարի) պաշտոնը: Այդ որոշումն ընդունվել է ԵՏՄ անդամ-պետությունների ղեկավարների կողմից: Սլեպնյովն ընդգծել է, որ իր աշխատանքի հիմնական ուղղությունը կլինի ԵԱՏՄ պետությունների համատեղ դիրքերի ամրապնդումը երրորդ երկրների նկատմամբ: «Մեզ անհրաժեշտ է ամրապնդել Միության եւ դրա անդամ-պետությունների դիրքերն արտաքին շուկաներում, ստանալ լավագույն պայմաններն դրանցում աշխատանքի համար եւ ընդլայնել արտահանումը:
Պատրաստվում եմ հատուկ ուշադրություն դարձնել արտաքին շուկաներում մեր ձեռնարկությունները սատարելու համատեղ եվրասիական ծրագրերի վրա, այդ թվում՝ թվային տեխնոլոգիաների կիրառմամբ: Նաեւ հույս ունեմ ակտիվացնել մի շարք երկրների հետ համագործակցային հարաբերություններ կառուցել ազատ առեւտրի, եվրասիական «հնգյակի» երկրների բիզնեսի համար պրակտիկ ազդեցություն ստանալուն Վիետնամի, Իրանի, Չինաստանի եւ այլ երկրների հետ արդեն կնքված համաձայնագրերից,-ասել է Սլեպնյովը: Նա արդեն զբաղեցրել էր ԵՏՀ առեւտրի հարցով նախարարի պաշտոնը 2012-2016 թթ.: Մինչեւ 2020 ովականի փետրվարը նա աշխատել է «Ռուսական արտահանման կենտրոնում» որպես գործադիր տնօրեն:

Андрей Слепнев вступил в должность члена Коллегии (министра) по торговле Евразийской экономической комиссии. Соответствующее решение было принято главами государств-членов Евразийского экономического союза. Как подчеркнул Андрей Слепнев, основным направлением своей работы он видит укрепление совместных позиций государств ЕАЭС в отношении третьих стран. «Нам необходимо укреплять позиции Союза и его государств-членов на внешних рынках, получать лучшие условия работы на них и расширять экспорт.
Планирую уделить особое внимание совместным евразийским программам поддержки наших предприятий на внешних рынках, в том числе с применением цифровых технологий, сопряжению национальных политик по поддержке экспортеров. Также рассчитываю активизировать работу по выстраиванию партнёрства с рядом стран по свободной торговле, получению практических эффектов для бизнеса стран евразийской «пятерки» от уже заключенных соглашений с Вьетнамом, Ираном, Китаем и другими странами», – сказал Слепнев. Андрей Слепнев уже занимал должность министра по торговле ЕЭК в 2012-2016 годах. До февраля 2020 года он работал генеральным директором «Российского экспортного центра».