ԱՄՆ-ը օդային աջակցություն չի ցուցաբերի Թուրքիային Իդլիբում, այդ մասին ասել է Պենտագոնի ղեկավար Մարի Էսփերը:
Նա նաեւ նշել է, որ չի ցանկանում շահարկել թեման, որ ՆԱՏՕ-ն պետք է գործադրի 5-րդ հոդվածը, որը վերաբերում է կոլեկտիվ ինքնապաշտպանությանը Իդլիբում փետրվարի 27-ի ավիահարվածից հետո, որի հետեւանքով զոհվել է առնվազն 36 թուրք զինվոր: «Ակնհայտ է, որ Թուրքիան ներգրավված է այնտեղ ռազմական գործողությունների մեջ: Մենք կգործենք աստիճանաբար»,-նշել է Էսփերը՝ հավելելով, որ քննարկել է այդ հարցը ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգի հետ:
Միավորված շտաբի նախագահ, գեներալ Մարկ Միլին հայտարարել է, որ նրանք դեռեւս չունեն «հստակ, միանշանակ տեղեկատվություն, թե ով եւ ինչ ինքնաթիռներ են» գործարկված եղել Իդլիբում փետրվարի 27-ին՝ հավելելով, որ կապ է հաստատել Թուրքիայից եւ Ռուսաստանից իր գործընկերների հետ ու անհապաղ ապաէսկալացիայի կոչ արել:

США не будут оказывать воздушной поддержке Турции в Идлибе. Отвечая на вопрос о том, будут ли Соединенные Штаты оказывать воздушную поддержку Турции в Идлибе, глава Пентагона Марк Эспер  был краток: «Нет».
Он также отметил, что не хочет спекулировать на тему о том должен ли НАТО задействовать статью 5, которая касается коллективной самообороны, после авиаудара 27 февраля в Идлибе, в результате которого погибли по меньшей мере 36 турецких солдат. «Очевидно, что Турция вовлечена в военные операции там. Мы будем действовать постепенно», - отметил Эспер, добавив, что обсуждал этот вопрос с генсеком НАТО Йенсом Столтенбергом.
Председатель Объединенного штаба генерал Марк Милли заявил, что они пока не располагают «четкой, однозначной информации о том, кто и  какие самолеты» были задействованы в Идлибе 27 февраля, добавив, что связывался со своими коллегами из Турции и России и призвал их к немедленной деэскалации.