Մենք այսօր քննարկել ենք, թե ինչու բանկային համակարգը չի հայտարարում տոտալ վարկային արձակուրդ: Այս մասին, այսօր՝ մարտի 16-ին, ԱԺ հատուկ նիստում Արտակարգ դրություն հայտարարելու մասին կառավարության որոշման քննարկման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով, բանկերն ասում են, որ ասենք, ունեն 100 հաճախորդ, որոնց 85-ը բարեխիղճ են, մյուս 15-ը՝ անբարեխիղճ. «Բանկերն ասում են՝ այդ 85-ի հետ մենք կնստենք հատ-հատ կխոսենք, եւ հարցերը կլուծենք, բայց ունենք 15 անպարտաճանաչ հաճախորդ, , որոնք կապ չունի՝ հայտարարել ես վարկային արձակուրդ, թե ոչ, իրենք նույն պրոբլեմն են: Ինչու մենք բոլորին հավասարապես տանք վարկային արձակուրդ: Այն ժամանակ, երբ կորոնավիրուսը չկար, նա նորմալ չէր վճարում, հիմա ասենք՝ եղբայր, հիմա ընդհանրապես մի վճարիր: Ես այս փաստարկը արդարացված եմ համարում»,-ասաց Փաշինյանը:
Ինչ վերաբերում է կառավարության կողմից իրականացվող աջակցության ծրագրերին, վարչապետն ասաց. «Նախ, մեր պատկերացումը հետեւյալն է, որ պտք է միջոցառումների արդյունքում պետության ֆիսկալ քաղաքականությունը չխաթարվի: Գիտակցում են արդյոք տնտեսվարողները, որ այս ֆորսմաշորային իրավիճակում ունենալ դժվարություններ իրենց ֆիսկալ պարտականությունները կատարելու առումով: Այո, գիտակցում են, եւ դրա համար մենք կքննարկենք, թե ինչով կարող ենք աջակցել իրենց»,-ասաց վարչապետը:

Сегодня обсуждался вопрос, почему банковская система не объявляет тотальные кредитные каникулы. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе обсуждения решения правительства об объявлении чрезвычайного положения на специальном заседании Национального собрания 16 марта.
По его словам, банки говорят, что у них 100 клиентов, 85 из которых добросовестны, остальные 15 недобросовестны. «Банки говорят, что с этими 85-ю мы поговорим с каждым и решим вопросы, но у нас есть 15 недобросовестных клиентов, которые, не имеет значения, объявлялись кредитные каникулы или нет, вызывают проблемы. Зачем всем давать одинаковые кредитные каникулы. Когда коронавируса не было, они нормально не платили, что нам теперь говорить – вообще не плати? Я не считаю этот довод оправданным», - отметил Пашинян.
Что касается осуществляемых правительством программ содействия, премьер-министр сказал: «Во-первых, наше представление заключается в том, что в результате мероприятий фискальная политика государства не будет нарушена. Осознают ли хозсубъекты, что форс-мажорная ситуация создаст проблемы в осуществлении их фискальных обязательств. Да, осознают, и мы обсудим вопрос, как можно им содействовать», - отметил премьер.