Քրեական հեղինակություն համարվող «Վստրեչի Ապերի»՝ Արամ Վարդանյանի, տան խուզարկության ընթացքում կիրառված անհարկի ուժի, կատարված հափշտակությունների վերաբերյալ փաստաբանի ներկայացրած հանցագործության մասին հաղորդումը Դատախազությունն ուղարկել է Ոստիկանություն: Այս մասին NEWS.am-ին հայտնեց Դատախազության Հանրային կապերի բաժնի պետ Արևիկ Խաչատրյանը:
«Ստացված գրությունն ուղարկվել է ոստիկանություն՝ ծառայողական քննության նշանակման հարցը քննարկելու, ինչպես նաեւ ստուգմամբ առերեւույթ հանցագործության հատկանիշների մասին վկայող տվյալներ ձեռք բերվելու դեպքում դրանք ՀՀ գլխավոր դատախազություն ներկայացնելու հանձնարարությամբ՝ այդպիսիք լինելու դեպքում ՀՀ ՀՔԾ ուղարկելու եւ քրեադատավարական վարույթ հարուցելու նպատակով»,- ասաց Արեւիկ Խաչատրյանը:
Հիշեցնենք, որ 2020թ. մարտի 4-ի գիշերը՝ ժամը 02.40-ի սահմաններում, ոստիկանության հարյուրավոր աշխատակիցներ ներխուժել են Արամ Վարդանյանին եւ նրա հարազատներին պատկանող Արցախի փողոցի 17 հասցեում գտնվող տներ։
Կատարված գործողությունների արդյունքում բերման էին ենթարկել Արամ Վարդանյանի որդուն եւ 2 քաղաքացու, 2 քաղաքացի էլ ձերբակալվել է, որից մեկը Վարդանյանի եղբորորդին է, մյուսը՝ հարեւանը: Ձերբակալվածները որոշ ժամանակ անց ազատ են արձակվել։
Նշենք, որ տան խուզարկությունը շարունակվում էր նաեւ հաջորդ օրը։ Վարդանյանի փաստաբաններ Երվանդ Վարոսյանին եւ Լուսինե Սահակյանին քննիչները ներկայացրել էին տանը խուզարկությունն իրականացնելու դատարանի որոշումը։ Ըստ որոշման բովանդակության՝ նրանք Վարդանյանի տանը փնտրում էին զենք-զինամթերք, չգտնելով նմանատիպ իրեր, վերցրել են Վարդանյանի անձնական կյանքին վերաբերող տեսաերիզներ։
Նշենք, որ խուզարկությունից հետո Ոստիկանությունը հայտնել էր, որ Արամ Վարդանյանը որպես մեղադրյալ է ներգրավվել սպանության փորձի, կողոպուտ եւ առեւանգում կազմակերպելու համար: Նրան կալանավորելու որոշում է կայացվել։

Прокуратура передала полиции представленное адвокатом Арама Варданяна сообщение о преступлении – несоразмерной силе и хищении, совершенном во время обыска в доме подзащитного. Об этом Новости Армении - NEWS.am сообщила начальник отдела по связям с общественностью прокуратуры Аревик Хачатрян.
По ее словам, сообщение передано в полицию для проведения служебного расследования, дано поручение представить прокуратуре полученные во время расследования данные, и если таковые будут получены, передать в ССС для возбуждения уголовно-процессуального производства.
Напомним, что около 02:40 часов 4 марта сотни полицейских ворвались в дома Арама Варданяна и его родственников. Подвергнуты приводу и задержаны несколько граждан, в том числе сын Арама Варданяна. Обыск продолжился на следующий день. Адвокаты Арама Варданяна, Ерванд Варосян и Лусине Саакян ознакомились с решением суда о проведении обыска. Согласно решению, полицейские искали оружие и боеприпасы. Не найдя ни того, ни другого, полицейские прихватили с собой касающиеся частной жизни Варданянов кассеты. После обыска в полиции заявили, что Арам Варданян привлечен в качестве обвиняемого по делу о покушении, грабеже и организации похищения. Принято решение о его аресте.