Ինձ համար զարմանալի էր, երբ տեսա, որ ԱՄՆ-ի նման երկրում, որն ապահովված է գրեթե ամեն ինչով, բժշկական դիմակները չէին հերիքում: Ստացվում է, որ այդպիսի բան եւս կարող է պատահել: Այս մասին ապրիլի 1-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ԱԻՄ առաջնորդ Պարույր Հայրիկյանը:
Ըստ նրա` ԱՄՆ-ում, ինչպես եւ Հայաստանում, լուրջ չէին մոտենում կորոնավիրուսի տարածման սպառնալիքին: «Այնտեղ ասում էին, որ այդ ամենը ուռճացված է... Ոչ մի արտակարգ բան եւ ես չնկատեցի, բացի վերջին օրը, երբ պատրաստվում էի ԱՄՆ-ից վերադառնալ Հայաստան», - ասաց Հայրապետյանը:
Նա նշեց, որ բոլոր երկրներում իշխանությունները միջոցներ են ձեռնարկում կորոնավիրուսի դեմ պայքարի համար, հատկապես` այնտեղ, ուր իշխանությունն առանց դժվարությամբ եկել եւ զբաղեցրել է իր պաշտոնները: «Նրանց համար կարեւոր է, որպեսզի այնպիսի մի բան տեղի ունենա, ինչը կկարողանար շեղել բնակչության ուշադրությունը հրատապ, շատ կարեւոր խնդիրներից: Օրինակ, ներկայիս արտակարգ դրությունը բավականին բարենպաստ պայմաններ է ստեղծել իշխանությունների համար: Իբր, ահա, մենք անփոխարինելի ենք, մենք ենք ձեր փրկությունը, մեզ ազգային միասնություն է պետք եւ նման բաներ: Եվ դա տեղի է ունենում ոչ միայն մեր երկրում, այլ նաեւ այլ երկրներում` ինչպես ժողովրդավարական, այնպես էլ` ոչ այնքան»,- ասաց Պարույր Հայրիկյանը` հավելելով, որ իրեն շատ էր զարմացրել Հայաստանում տիրող անհոգ վերաբերմունքը վտանգի նկատմամբ, հատկապես` Հանրապետության առողջապահության նախարարության եւ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից:

Для меня было удивительно, когда увидел, что в такой стране как США, которая обеспечена практически всем, не хватает медицинских масок. Выясняется, что может происходить и такое. Об этом заявил на встрече с журналистами 1 апреля бывший советский диссидент Паруйр Айрикян.
По его признанию, в США также как и в Армении, несерьезно отнеслись к угрозе распространения коронавирусной инфекции. «Там говорили, что это все надуманно, преувеличено… Ничего такого чрезвычайного я не заметил, за исключением последнего дня, когда собирался вернуться из США в Армению», - рассказал Айрапетян.
Он отметил, что во всех странах власти принимают меры по борьбе с коронавирусом, особенно в тех, где власть не без труда пришла и заняла свои посты. «Для них важно, чтобы что-то такое произошло, что смогло бы отвлечь внимание населения от насущных, очень важных проблем. Например, сложившаяся чрезвычайная ситуация создала довольно благоприятные условия для власти. Дескать, вот мы незаменимые, мы ваше спасение, нам нужно национальное единство и все в этом духе. И это имеет место быть не только в нашей стране, но и в других странах, как демократических, так и не очень», - сказал Паруйр Айрикян, добавив, что его сильно удивило беззаботное отношение к угрозе, которая царила в Армении, особенно со стороны Минздрава республики и премьер-министра Никола Пашиняна.