Ինձ համար զարմանալի էր, երբ տեսա, որ ԱՄՆ-ի նման երկրում, որն ապահովված է գրեթե ամեն ինչով, բժշկական դիմակները չէին հերիքում: Ստացվում է, որ այդպիսի բան եւս կարող է պատահել: Այս մասին ապրիլի 1-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ԱԻՄ առաջնորդ Պարույր Հայրիկյանը:
Ըստ նրա` ԱՄՆ-ում, ինչպես եւ Հայաստանում, լուրջ չէին մոտենում կորոնավիրուսի տարածման սպառնալիքին: «Այնտեղ ասում էին, որ այդ ամենը ուռճացված է... Ոչ մի արտակարգ բան եւ ես չնկատեցի, բացի վերջին օրը, երբ պատրաստվում էի ԱՄՆ-ից վերադառնալ Հայաստան», - ասաց Հայրապետյանը:
Նա նշեց, որ բոլոր երկրներում իշխանությունները միջոցներ են ձեռնարկում կորոնավիրուսի դեմ պայքարի համար, հատկապես` այնտեղ, ուր իշխանությունն առանց դժվարությամբ եկել եւ զբաղեցրել է իր պաշտոնները: «Նրանց համար կարեւոր է, որպեսզի այնպիսի մի բան տեղի ունենա, ինչը կկարողանար շեղել բնակչության ուշադրությունը հրատապ, շատ կարեւոր խնդիրներից: Օրինակ, ներկայիս արտակարգ դրությունը բավականին բարենպաստ պայմաններ է ստեղծել իշխանությունների համար: Իբր, ահա, մենք անփոխարինելի ենք, մենք ենք ձեր փրկությունը, մեզ ազգային միասնություն է պետք եւ նման բաներ: Եվ դա տեղի է ունենում ոչ միայն մեր երկրում, այլ նաեւ այլ երկրներում` ինչպես ժողովրդավարական, այնպես էլ` ոչ այնքան»,- ասաց Պարույր Հայրիկյանը` հավելելով, որ իրեն շատ էր զարմացրել Հայաստանում տիրող անհոգ վերաբերմունքը վտանգի նկատմամբ, հատկապես` Հանրապետության առողջապահության նախարարության եւ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից:

I was amazed when I saw that face masks weren’t enough in the US, a country that is provided with everything. It turns out that something like this can also happen. This is what former Soviet dissident Paruyr Hayrikyan told reporters today.
According to him, people in both the US and Armenia weren’t treating the threat of the spread of COVID-19 seriously. “The Americans said this was all exaggerated…I didn’t notice anything unusual until the last day of my stay,” Hayrikyan said.
He stated that the governments of all countries are taking measures to fight against COVID-19, especially countries where people came to power and obtained positions without difficulties. “The current state of emergency in Armenia has helped create rather favorable conditions for the authorities to say that they are irreplaceable, the people’s salvation and there is a need for national unity,” Hayrikyan said, adding that he was amazed at how people in Armenia were at ease, especially the health minister and Prime Minister Nikol Pashinyan.