Հաջորդ չվերթով Չինաստանից Հայաստան նախատեսվում է ռեագենտներ ներմուծել COVID-19-ի ախտորոշման 100 հազար թեստի համար: Այս մասին ապրիլի 13-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նիստին, ներկայացնելով ՀՀ կառավարության որոշումը երկրում արտակարգ դրությունը երկարաձգելու մասին, ասաց ՀՀ փոխվարչապետ, պարետ Տիգրան Ավինյանը:
Նա, մասնավորապես, նշեց, որ այդ ռեագենտները կփոխանցվեն Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտ: «Բացի այդ, նախատեսվում է համապատասխան սարքավորումներ ներմուծել, որոնք թույլ կտան ավտոմատ ռեժիմով իրականացնել ՊՇՌ մեթոդով անցկացվող անալիզները Հայաստանում»,- ասաց Ավինյանը:
Ըստ պարետի` Հայաստանը պետք է ինքնուրույն իրեն թեստերով ապահովի: Ընդ որում, Ավինյանն ընդգծեց, որ այժմ, բացի նշված հումքից, Չինաստանից եւս 60 հազար թեստ է ներկրվել:
«Նախատեսվում է նաեւ 20 հազար թեստ ներկրել Լեհաստանից: Այս ծավալը, իմ կարծիքով, պետք է որ բավարար լինի մոտ ապագայի համար»,- պարզաբանեց փոխվարչապետը:
Ավինյանը նաեւ նշեց, որ իշխանությունները քննարկում են մի շարք գիտական ինստիտուտների աշխատանքի վերսկսումը: Նրանց եւս հումք եւ սարքավորումներ կտրամադրվեն, եթե հանկարծ այդպիսի անհրաժեշտություն առաջանա:

Reagents for the 100,000 COVID-19 tests are planned to be imported into Armenia from China, Armenian Deputy PM Tigran Avinyan said on Monday.
According to him, these reagents will be transferred to the Institute of Molecular Biology.
“In addition, it is planned to import the appropriate equipment, which will automatically perform these PCR analyzes in Armenia,” he said.
According to the commandant of the current state of emergency in the country, Armenia should provide itself with tests. In addition to the specified raw materials, another 60 thousand tests have been imported from China.
“It is also expected to supply 20 thousand tests from Poland,” he said noting that this should be enough for the near future.
According to him, authorities are considering resuming the work of a number of scientific institutes. They will also be provided with raw materials and equipment if such a need arises.