ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը շնորհավորել է Արայիկ Հարությունյանին Արցախի Հանրապետության նախագահի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ
«Հարգելի՛ պարոն Հարությունյան,
Ընդունեք իմ ջերմագույն շնորհավորանքները Արցախում տեղի ունեցած մրցակցային ընտրությունների արդյունքում Արցախի Հանրապետության նախագահի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ:
Մեր հայրենիքի ու մեր ժողովրդի համար մեծ հնարավորություններով եւ միաժամանակ ամենատարբեր մարտահրավերներով լի այս ժամանակաշրջանում ստանձնելով Արցախի ղեկավարի պաշտոնը՝ Դուք ստանձնում եք Արցախի անվտանգության ապահովման, տնտեսական զարգացման, արցախցիների սոցիալական խնդիրների լուծման, արմատական ժողովրդավարական բարեփոխումների եւ ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդման առաքելությունը, ինչպես նաեւ մեր երկու հանրապետություններում այդ գործընթացների ներդաշնակության եւ համաչափության ապահովման պատասխանատվությունը:
Համատեղ ջանքերի միջոցով մենք պիտի ապահովենք արցախահայերի ազատ ինքնորոշման անսակարկելի իրավունքի պաշտպանությունը: Հայաստանի Հանրապետությունը եւ Արցախի Հանրապետությունը պիտի շարունակեն համատեղ գործուն քայլեր ձեռնարկել մեր միասնական անվտանգային համակարգի ամրապնդման եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափի շրջանակներում Արցախին բանակցային սեղանի շուրջ վերադարձնելու ուղղությամբ:
Հարգելի պարոն Հարությունյան,
Ձեզ մեծ ուժ, տոկունություն, իմաստություն եւ լայնախոհություն եմ մաղթում Ձեր նոր, անչափելի պատասխանատու գործում՝ ի փառքս Արցախի Հանրապետության, Հայաստանի Հանրապետության եւ հանուն մեր համահայկական իղձերի կատարման:

Speaker of the National Assembly of Armenia Ararat Mirzoyan has congratulated Arayik Harutyunyan on being elected to the office of President of the Republic of Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic).
“Dear Mr. Harutyunyan,
Accept my warmest congratulatory remarks on the occasion of being elected to the office of President of the Republic of Artsakh after the competitive elections held in Artsakh.
By assuming the office of president of Artsakh in this period of great opportunities and various challenges for our homeland and people, you are assuming the mission to ensure Artsakh’s security, economic development, the solution to the social issues of the people of Artsakh, radical democratic reforms and the strengthening of democratic institutions.
Through combined efforts, we must ensure protection of the indisputable right of the Armenians of Artsakh to self-determination. The Republic of Armenia and the Republic of Artsakh must continue to take active steps to strengthen the common security system and to return Artsakh to the negotiating table within the scope of the OSCE Minsk Group Co-Chairs.
I wish you great strength, endurance, wisdom and providence to make efforts for the Republic of Artsakh and the Republic of Armenia and for implementation of our pan-national goals.