Ապրիլի 16-ին Ռուսաստանի քաղաքացիները բողոքի ցույց են անցկացրել Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանատան դիմաց: Ակցիայի մասնակցի խոսքով` քաղաքացիները Հայաստան են եկել տարբեր պատճառներով:
«Մենք ընդհանուր մոտ 300 մարդ ենք եւ 78 ավտոմեքենա: Շատերի փողերը վերջացել են, եւ նրանք չեն կարող մնալ հյուրանոցներում, գիշերում են ավտոմեքենաների մեջ, քանի որ արտակարգ դրության պատճառով չեն կարողանում վերադառնալ տուն, քանի որ Վրաստանն արգելել է Ռուսաստանի քաղաքացիներին իր տարածքով Ռուսաստան վերադառնալ: Երեկ մենք իմացանք, որ Ռուսաստանի քաղաքացիներին պատրաստ են թույլ տալ անցնել «Վերին Լարս» անցակետով: Ստացվում է, որ դեսպանատունը, փաստորեն, կեղծ տեղեկատվություն է հրապարակում: Հենց մենք պատրաստվեցինք այս հարցով գնալ ՄԱԿ-ի գրասենյակ, Ռուսաստանի դեսպանատունը ՄԱԿ-ին եւ այլ դեսպանություններին հայտնեց, որ ավտոբուսներով տեղափոխում կկազմակերպվի: Դա, սակայն, կարող է ռիսկեր պարունակել, եթե ուղեւորներից մեկը վարակված լինի կորոնավիրուսով: Բացի այդ, Ռուսաստան ժամանելուն պես քաղաքացիները կտեղափոխվեն հարկադիր կարանտին, եւ մարդիկ չեն կարողանա գնալ իրենց տները: Եւ սա չհաշված այն, որ այսօրվա դրությամբ տրանսպորտային երթեւեկության սահմանափակում կա: Մենք դիմում ենք Վրաստանի եւ Շվեյցարիայի դեսպանատներին` խնդրանքով լուծել տեղափոխման հարցը: Մենք պատրաստ ենք վճարել ոստիկանության կամ ՄԱԿ-ի ծախսերը, եթե ուղեկցություն ապահովվի: Դեսպանի հետ հանդիպելու բազմաթիվ փորձերից հետո ես համոզվեցի, որ դեսպանատունը, որտեղ մեր պահանջները անտաշություն են համարվում, կոմպետենտ չէ: Մեզ կարող է օգնել միայն ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: Նա կարող է կապվել Վրաստանի կառավարության հետ եւ լուծել տարանցման հարցը», - շեշտել է բողոքի ակցիայի մասնակիցը:
Նշենք, որ Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանատունը ավելի վաղ տեղափոխման չվերթներ կազմակերպել էր իր քաղաքացիների համար` կոչ անելով օգտվել դրանցից` հետագա դժվարություններից խուսափելու համար:

Russian citizens held a protest Thursday in front of the Russian Embassy in Armenia.
“There are about 300 people and 78 cars. Many have run out of money, and they cannot stay in hotels, spend the night in cars because they cannot return home due to the state of emergency, as Georgia forbade Russian citizens to travel to Russia through its territory,” one of the rally participants said.
According to him, “as soon as we were planning to go to the UN office with this issue, the Russian embassy informed the UN and other embassies that bus transfers would be arranged. However, this can be fraught with risks if one of the passengers is infected with a coronavirus. In addition, upon arrival in Russia, citizens will be placed in compulsory quarantine, and people will not be able to leave home. This is not counting the fact that today there is a restriction on traffic. We appeal to the Embassy of Georgia and Switzerland with a request to resolve the issue of transit. We are ready to pay the costs of the Police or the UN if a convoy is provided.”
“After numerous attempts to meet with the ambassador, I became convinced that the embassy, where our demands are considered rudeness, is incompetent. Only the Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan can help us. He can contact the Georgian government and resolve the issue of transit,” he added.
Russian Embassy in Armenia has earlier organized flights to evacuate its citizens, urging them to use flights to avoid further difficulties.