Բելգիայում Արցախի հետ բարեկամության ֆրանսախոս շրջանակը հայտարարություն է տարածել՝ շնորհավորելով Արայիկ Հարությունյանին Արցախի հանրապետության նախագահ ընտրվելու առթիվ։
Բարեկամության խմբի անդամները՝ Բելգիայի տարբեր խորհրդարանների նախկին եւ գործող պատգամավորներ, մտավորականներ, ողջունում են այն փաստը, որ չնայած աշխարհաքաղաքական շրջափակմանը, Արցախի ժողովուրդը եւս մեկ անգամ իրացրեց ընտրելու իր իրավունքը եւ հավատարիմ մնաց անկախության առաջին իսկ օրերից ընտրած ճանապարհին, այն է՝ կառուցել ժողովրդավար երկիր։
Բելգիացի քաղաքական եւ հասարակական գործիչները նշում են, որ ստեղծված համաշխարհային համավարակի պատճառով ստիպված եղան չեղարկել իրենց՝ նախատեսված դիտորդական առաքելությունն Արցախում։ Նրանք շնորհավորում են Արցախի նորընտիր խորհրդարանին նույնպես։
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ բարեկամության խումբը գերազանց համագործակցություն է ունեցել Արցախի նախկին իշխանությունների, ինչպես նաեւ խորհրդարանի հետ։ Խմբի անդամները շեշտում են իրենց ցանկությունը շարունակել ստեղծված բարձր մակարդակի եւ արդյունավետ համագործակցությունը Արցախի նոր խորհրդարանի եւ իշխանությունների հետ։

Belgium's French-speaking circle of friendship with Artsakh (Nagorno-Karabakh) has issued a statement congratulating Arayik Harutyunyan on his election as President of the Artsakh Republic.
The members of this friendship group welcome the fact that despite the geopolitical blockade, the people of Artsakh have once again exercised their right to vote and have remained faithful to the path they have chosen since the first days of independence, namely to build a democratic country.
The Belgian political and public figures who are members of this friendship group congratulate the newly elected parliament of Artsakh as well.
In their statement, the members of this group also stress their wish to continue high-level and effective cooperation also with the new parliament and authorities of Artsakh.