Վերջին 42 օրում Թուրքիայում 402 մարդու կալանավորել են սոցցանցերում կորոնավիրուսի բռնկման մասին «կեղծ եւ սադրիչ» տեղեկատվություն տարածելու մեղադրանքով, հայտնում է AP-ը՝ հղում կատարելով Թուրքիայի ՆԳՆ ներկայացուցիչներին։
Պաշտոնյաները ստուգել են սոցիալական ցանցերի 6000 հաշիվներ եւ հայտնաբերել «սադրիչ» գրառումների տարածման մեջ 402 կասկածյալների։
Նախարարության ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ սոցիալական ցանցերի օգտատերերը կալանավորվել են այն բանի համար, որ իբր փորձել են գրառումների միջոցով կորոնավիրուսի հետ կապված «խուճապ առաջացնել», նրանք այդ ամենի հետ միասին կառավարությանը մեղադրել են բռնկումը զսպելու համար ոչ բավարար ջանքեր գործադրելու եւ վարակվածների ու մահացածների թվի մասին ստելու մեջ։

За последние 42 дня  в Турции задержали  402 человека  по обвинению в распространении  «ложных и провокационных» сообщений в социальных сетях о вспышке коронавируса, сообщает AP со ссылкой на представителя МВД Турции.
Чиновники проверили более 6000 учетных записей в социальных сетях, и  выявили 402 подозреваемых  в распространении «провокационных» постов.
Представитель министерства заявил, что пользователи социальных сетей были задержаны за то, что якобы пытались «вызвать панику» из-за пандемии коронавируса с помощью постов, которые, среди прочего, обвиняют правительство в том, что оно не предприняло достаточных усилий для обуздания вспышки или лжет о количестве погибших или инфекции.