Բեռլինում ուժի մեջ կմտնի մեղամացումների նոր փուլը. երկուշաբթիից թույլատրվել է վերսկսել թանգարանների, ցուցասրահների, հուշահամալիրների, վարսահարդարման սրահների աշխատանքը: Վերականգնվում են կրոնական ժամերգությունները, իսկ իշխանությունների հետ համաձայնեցված ցույցերի մասնակիցների առավելագույն թիվը 20-ից մեծացվել է մինչեւ 50, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Անհրաժեշտ է հասկանալ, որ գերմանական դաշնության ուժով յուրաքանչյուր երկրամաս ընթանում է իր ճանապարհով. ինչ-որ տեղ կանոններն ավելի խիստ են, ինչ-որ տեղ՝ ավելի մեղմ, ամեն տեղ տուգանքները տարբեր են, ամեն տեղ վերահսկման տարբեր մակարդակ է, համաճարակային իրավիճակը եւս արմատապես տարբերվում է երկրի հարավում եւ հյուսիսում: Գերմանիայում կորոնավիրուսի տարածման էպիկենտրոններն են Բավարիան, Հյուսիսային Ռեյն-Վստֆալիան եւ Բադեն-Վյուրտենբերգը, այնտեղ կանոններն էլ ավելի խիստ են:
Բեռլինը մնացյալ Գերմանիային գերազանցում է
Բեռլինում կյանքը թեկուզ եւ դանդաղորեն, բայց ամեն դեպքում նախկին հուն է վերադառնում. անցյալ շաբաթից այցելուների են ընդունում առեւտրի կենտրոնները, բաց են մանկական հրապարակները, կենդանաբանական այնգիները, աշխատանքի են գնում ավելի մեծ թվով մարդիկ: Այսօրվանից բացվում են պետական գրադարանները, հանրային տրանսպորտը սկսում է երթեւեկել կարճատեւ ընդմիջումներով:
Բոլոր մեղմացումներն ուղեկցվում են հիգիենայի խիստ միջոցառումներով: Թանգարաններում հնարավոր է գտնվել դիմակներով եւ 1,5 մետր հեռավորության պահպանմամբ: Որոշ ցուցասրահներ խստորեն կարգավորում են տոմսերի վաճառքը եւ այցելուներին ներս են թողնում միայն նախնական գրանցման դեպքում:
Յուրաքանչյուր թանգարանի տնօրինություն ինքն է որոշում՝ ի վիճակի՞ է արդյոք պահպանել սահմանափակման միջոցառումները եւ ապահովել այցելուների անվտանգությունը: Տեխնիկական թանգարանը, որտեղ մեծ թվով ինտերակտիվ ցուցադրանմուշներ կան, առայժմ փակ կմնա: Բացվող ցուցասրահների մանրամասն ցուցակը հրապարակված է քաղաքային իշխանությունների պաշտոնական կայքում:
Անցած շաբաթ, որոշ դաշնային հողերում դպրոցները բացվել էին տարրական եւ միջին դասարանների աշակերտների համար: Մայիսի 4-ից Բեռլինում ուսումնական հաստատություններ կհաճախեն նաեւ բարձրդասարանցիները: Berliner Morgenpost պարբերականի հաշվարիկներով՝ դասասեղանների մոտ կնստեն մայրաքաղաքի աշակերտների մոտ քառորդ մասը:
Կրոնական ժամերգություններին կարող են այցելել միաժամանակ առավելագույնը 50 մարդիկ: Կարգադրված է նրանց անունները եւ հասցեները գրանցել եւ այդ ցուցակները պահպանել մեկ ամիս: Այսպիսի կարգ է մտցվում ոչ միայն Բեռլինում, այլեւ գրեթե ամբողջ երկրում:
Հետագա մեղմացման կուրս
Դպրոցներն այս կամ այն չափով աշխատում են արդեն ամբողջ Գերմանիայում, բայց զգալի սահմանափակումներով՝ դասերն անցկացվում են ոչ մեծ խմբերով, դասամիջոցները տարբեր ժամերի են, դպրոցական նստարանների միջեւ մեծ հեռավորություն է պահպանվում: Այսօրվանից դասերին աշակերտների թիվն ավելի մեծ կլինի, սակայն սահմանափակումները հազիվ թե պակասեն:
Գերմանիայի իշխանությունները վարակակիրների վցիճակագրությունը թարմացնելիս անընդհատ կրկնում են, որ երկրում իրավիճակը չափազանց բազմապիսի է: Բավարիայում 100 հազար բնակչին բաժին է ընկնում վարակման 327 դեպք: Իսկ Մեկլենբուրգում (Առաջնային Պոմերանիա), օրինակ, 43 դեպք: Տրամաբանական է, որ անիմաստ է ամենուր միանման միջոցառումներ ընդունել: Եթե դիտարկենք նույն Բավարիան, ապա այնտեղ, հակառակը, մինչեւ հիմա տանից դուրս գալու զգալի սահմանափակումներ կան:
Սաքսոնիայում, որտեղ համաճարակաբանական իրավիճակը համեմատաբար հանդարտ է, երկուշաբթիից կմեղմացնեն սոցիալական շփումների սահմանափակումները: Ըստ ավելի վաղ գործող կանոնների՝ այնտեղ փողոցով կարելի էր քայլել առավելագույնը 2 հոգով: Իսկ հիմա թույլատրված է փողոցում լինել 5 մարդու ընկերակցությամբ: Այս դաշնային հողը պատրաստվում է մայիսի 11-ից թույլատրել այցելություններ ծերանոցներ: Մայիսի 22-ից կարող են բացվել առաջին ռեստորանները:
Թյուրինգիայում բացվում են կոսմետիկայի սրահները, երաժշտական կրթական հաստատությունները, ավտոդպրոցները: Մինչեւ մայիսի վերջը պատրաստվում են մշակել տուրիստական ուղեւորությունների վերականգնման եւ ռեստորանների բացման ծրագիրը:
Մոտակա հեռանկարը
Երկրում հանրային կյանքն ընդհանուր առմամբ, ինչպես նախկինում, զգալիորեն սահմանափակված է: Չեն գործում սրճարանները, ռեստորանները, բարերը, մարզադահլիճները, հանրային լողավազանները եւ այլն: Դժվար է ընտելանալ շնչադիմակներով անցորդներին, խանութների առջեւ ձգված երկար հերթերին եւ ամենուր հանդիպող ոստիկաններին:
Հիմա ամեն ինչ այնպես է թվում, որ Գերմանիային կհաջողվի խուսափել ամենավատթար սցենարից, երբ համավարակի պատճառով լեփ-լեցուն են հիվանդանոցները եւ առողջապահության համակարգը դադարում է խնդիրը հաղթահարել: Այս ամբողջ ժամանակահատվածում Գերմանիայում կորոնավիրուսով է վարակվել ավելի քան 162 հազար մարդ, նրանցից ապաքինվել է 130 հազարից ավելին: Առողջապահության համակարգի վրա չափից ավելի մեծ ծանրաբեռնվածությունը բացառված է, իսկ վիրուսի վերարտադրման ինդեքսը միավորից ցածր է: Սա նշանակում է, որ ինֆեկցիայի փոխանցման տեմպերը կրճատվում են:
Սակայն իշխանություններն առայժմ չեն կարող ասել, թե գերմանացիներին երբ կհաջողվի վերադառնալ սովորական կյանքին: Ինչպես սպասվում է, եթե միտումը պահպանվի, մայիսի առաջին տասնօրյակում կարող են համաձայնեցնել նոր մեղմացումները, բայց հազիվ թե արմատական:

Новая стадия послаблений вступает в силу в Берлине - c понедельника разрешено вновь начать работу музеям, выставочным залам, мемориальным комплексам, парикмахерским салонам. Возобновляются религиозные службы, а максимальная численность согласованных с властями демонстраций увеличена с 20 до 50 человек, передает ТАСС.
Нужно понимать, что в силу германского федерализма каждый регион идет своим путем: где-то правила строже, где-то мягче, везде разные штрафы, везде разный уровень контроля, да и эпидемическая обстановка кардинально различается на юге и на севере страны. Эпицентрами распространения коронавируса в ФРГ являются Бавария, Северный Рейн - Вестфалия и Баден - Вюртемберг, там и правила строже.
Берлин впереди остальной Германии
В Берлине жизнь хоть и медленно, но все же возвращается в прежнее русло: с прошлой недели принимают посетителей торговые центры, открыты детские площадки, зоопарки, все больше людей выходят на работу. С сегодняшнего дня открываются государственные библиотеки, общественный транспорт начинает курсировать с укороченными интервалами.
Все послабления сопряжены с жесткими мерами гигиены. В музеях можно будет находиться при наличии маски и с соблюдением дистанции в полтора метра. Некоторые выставочные залы жестко регулируют продажу билетов и пускают посетителей лишь при предварительной регистрации.
Дирекция каждого музея сама решает, в состоянии ли соблюдать ограничительные меры и обеспечить безопасность посетителей. Технический музей, где много интерактивных экспонатов, пока остается закрытым. Подробный список открывающихся выставочных залов есть на официальном сайте городских властей.
На прошлой неделе в некоторых федеральных землях открылись школы для учеников начальных и средних классов. С 4 мая в берлинские образовательные учреждения пойдут старшеклассники. По подсчетам газеты Berliner Morgenpost, за партами будут сидеть около четверти столичных школьников.
Религиозные службы могут посещать одновременно максимум 50 человек. Их имена и адреса предписано фиксировать и хранить эти списки месяц. Данное правило вводится не только в Берлине, но и почти по всей стране
Курс на дальнейшие послабления
Школы в той или иной степени работают уже по всей ФРГ, но с существенными ограничениями: занятия небольшими группами, перемены в разное время, большая дистанция между партами. С сегодняшнего дня школьников будет на занятиях больше, но вряд ли станет меньше ограничений.
Германские власти, обновляя статистику по заразившимся, не устают повторять, что ситуация в стране очень разнородная. В Баварии на 100 тыс. жителей приходится 327 случая инфицирования. А в Мекленбурге - Передней Померании, к примеру, - 43 случая. Логично, что нет смысла везде принимать одинаковые меры. Если брать все ту же Баварию, то там напротив до сих пор действуют существенные ограничения на выход из дома.
Саксония - Анхальт, где эпидемиологическая обстановка относительно спокойная, с понедельника смягчает ограничение на социальные контакты. Согласно действовавшим ранее правилам, там по улицам можно было передвигаться максимум по двое. Теперь же разрешено находиться в компании из пяти человек. Эта же федеральная земля собирается с 11 мая разрешить посещения в домах престарелых. 22 мая могут открыться первые рестораны.
В Тюрингии открываются косметические салоны, музыкальные образовательные учреждения, автошколы. До конца мая там собираются разработать план по возобновлению туристических поездок и открытию ресторанов.
Ближайшая перспектива
В целом же общественная жизнь в стране, как и прежде, существенно ограничена. Не работают кафе, рестораны, бары, спортивные залы, общественные бассейны и так далее. Сложно привыкнуть к прохожим в респираторных масках, к длинным очередям перед магазинами и встречающимся повсеместно полицейским.
Сейчас все выглядит так, что Германии удастся избежать самого худшего сценария, когда из-за пандемии оказываются переполнены больницы и система здравоохранения перестает справляться. За все время в ФРГ заразились коронавирусом более 162 тыс. человек, выздоровели из них более 130 тыс. Чрезмерная нагрузка на систему здравоохранения исключена, а индекс репродукции вируса находится ниже единицы. Это означает, что темпы передачи инфекции сокращаются.
Но когда немцам удастся вернуться к привычной жизни, сказать пока власти не могут. Как ожидается, если тенденция сохранится, в первой декаде мая могут согласовать новые послабления, но вряд ли кардинальные.