Մենք չունենք որեւէ հիմք կարծելու, որ կորոնավիրուսը Հայաստանում շրջանառվել է ավելի վաղ, քան այն հայտնաբերվել է: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը։
«Վերջին օրերին շատ է խոսվում, որ կորոնավիրուսային հիվանդությունը մեր երկրում շրջանառվում է դեռ անցյալ տարվա դեկտեմբեր ամսից:
Նախ ուզում եմ հիշեցնել, որ մենք նոր կորոնավիրուսի թեստավորումը սկսել ենք փետրվարի 3-ից եւ առաջին դրական պատասխանը ստացել ենք մարտի 1-ին:
Հաշվի առնելով հարցի կարեւորությունը այսօր հանձնարարել էի կորոնավիրուսային հետազոտություն իրականացնել մեր լաբորատորիայում պահվող թվով 26 նմուշները, որոնք վերցվել էին սուր շնչառական վարակներ ունեցող մեր քաղաքացիներից 2019թ դեկտեմբեր եւ 2020թ. հունվար ամիսներին:
Բոլոր 26 թեստի պատասխանները բացասական են: Հետեւաբար մենք չունենք որեւէ հիմք կարծելու, որ վարակը մեր երկրում շրջանառվել է ավելի վաղ, քան այն հայտնաբերվել է: Նման հիմքեր չկան նաեւ համաճարակաբանական առումով»։

Нет каких-либо оснований полагать, что коронавирус в Армении появился раньше, чем об этом заявлено. Об этом написал министр здравоохранения Армении Арсен Торосян на своей странице в фейсбук.
Комментируя разговоры о том, что коронавирус в Армению якобы завезли еще в декабре, министр сообщил, что тестирование проводится с 3 февраля, а первый подтвержденный случай зарегистрирован 1 марта. «Учитывая важность этого вопроса, сегодня я поручил провести исследование на коронавирус 26 образцов, хранящихся в нашей лаборатории, которые были взяты у наших граждан с острыми респираторными инфекциями в декабре 2019 года и в январе 2020 г. Все ответы отрицательные», - сообщил Торосян.