ԱՄՆ Պաշտպանության նախարարությունը վերացրել է  կորոնավիրուսից բուժված ամերիկացիներին զորակոչելու արգելքը: Այս մասին, ինչպես փոխանցում է Stars and Stripes թերթը, հայտարարել է Պենտագոնի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Մեթյու Դոնովան, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ես չեղարկել եմ այն»,- ասել է Դոնովանը՝ նկատի ունենալով մայիսի 6-ի հրամանը կորոնավիրուսի պատճառով հոսպիտալացված նորակոչիկների վերաբերյալ: Նա նաեւ պարզաբանել է, որ հրամանագրի չեղարկումը կապված է հոսպիտալացման պատճառը մեկնաբանելու դժվարության հետ, որի կապակցությամբ մարդիկ, ովքեր հոսպիտալացվել են լուրջ բարդությունների պատճառով, կկարողանան դիմել ծառայության տարկետման համար:
«Հոսպիտալացում» հասկացությունը կարող է օգտագործվել այն դեպքերում, երբ բժիշկը գիշերը հիվանդին թողնում է հիվանդանոցում՝ նրան հետեւելու համար կամ երբ հիվանդը երեք շաբաթ գտնվում է մեդիկամենտոզային կոմայի մեջ,- բացատրել է Դոնովան:- Հետեւաբար, յուրաքանչյուր դեպք պետք է դիտարկել անհատապես»:
Դոնովանը հավելել է, որ զորակոչի արգելքը շարունակում է գործել կորոնավիրուսի ախտանիշներ ունեցող կամ դրական արդյունքով կորոնավիրուսի ախտորոշման թեստ հանձնած քաղաքացիների համար:

Министерство обороны США сняло запрет на призыв на службу американцев, которые были выписаны из больниц после перенесенного заболевания, вызываемого коронавирусом. Об этом, как передает газета Stars and Stripes, заявил заместитель главы Пентагона по вопросам персонала Мэттью Донован, передает ТАСС.
«Я отменил его», - отметил Донован, имея ввиду указ от 6 мая о приостановке привлечения на службу новобранцев, которые были госпитализированы в связи с заражением коронавирусом. Он также уточнил, что отмена указа связана со сложностью в интерпретации повода для госпитализации, в связи с чем люди, которые попали в больницу с тяжелыми осложнениями по-прежнему смогут претендовать на отсрочку от службы.
«Понятие «госпитализация» может быть использовано в отношении случаев, когда врач оставляет пациента на ночь [в больнице] для наблюдения или когда больной находится три недели в медикаментозной коме, - объяснил Донован. - Поэтому каждый случай должен рассматриваться в индивидуальном порядке».
Донован добавил, что запрет на призыв на службу граждан, у которых наблюдаются симптомы коронавируса или тест на него дал положительный результат, сохраняется.