ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմում քննարկվում է Պետքարտուղարությունում ապագայում ինֆեկցիոն հիվանդությունների բռնկմանը գլոբալ արձագանքման բաժին ստեղծելու ծրագիրը, հայտնում է Politico-ն՝ վկայակոչելով պարբերականի տրամադրության տակ հայտնված փաստաթղթերը:
Նշվում է, որ այս առաջարկն արդեն քննարկվել է հինգշաբթի Ազգային անվտանգության խորհրդում եւ թեժ վեճ է հարուցել Պետքարտուղարության եւ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) միջեւ:
USAID ներկայացուցիչները զարմացած եւ մտահոգված են առաջարկված գաղափարով, որը կարող է հանգեցնել զգալի ֆոնդերի եւ լիազորությունների վերահսկման կորստի:
Իրավիճակին ծանոթ աղբյուրները պնդում են, որ այս գաղափարի իրականացման դեպքում նոր բաժնով կզբաղվի բժիշկ Դեբորա Բիրքսը, որը ղեկավարում է ԱՄՆ նախագահի աշխատակազմի համավարակին արձագանքման խումբը:
Դրանից բացի, այս բաժինը որոշ չափով կարող է դառնալ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությանը այլընտրանքային մեխանիզմ, որի ֆինանսավորման դադարեցման մասին հայտարարել է Դոնալդ Թրամփը:
Այս նախաձեռնության շրջանակում ԱՄՆ Պետքարտուղարությունը համակարգող կնշանակի՝ համավարակին պատրաստ լինելու եւ դրան արձագանքելու գործնականում բոլոր ուղղությունները վերահսկելու համար՝ պատվաստանյութերի եւ թերապեւտիկ միջոցների գլոբալ բաշխումից մինչեւ վիրուսի տարածման կանխման համար ուղեցույցների մշակումը:

В администрации президента США Дональда Трампа рассматривается план создания отдела Госдепа по глобальному реагированию на вспышки инфекционных заболеваний в будущем, пишет Politico со ссылкой на документы, попавшие в распоряжение издания.
Отмечается, что данное предложение уже обсуждалось в четверг во время заседания Совета нацбезопасности и вызвало жаркий спор между Госдепом и Агентством США по международному развитию (USAID).
Представители USAID были удивлены и озадачены предложенной идеей, которая может привести их к потере контроля над значительными фондами и полномочиями.
Источники, знакомые с ситуацией, утверждают, что в случае реализации этой идеи, новым отделом займется доктор Дебора Биркс, возглавлявшая группу администрации президента США по реагированию на пандемию.
Кроме того данный отдел может стать в некоторой степени альтернативным механизмом Всемирной организации здравоохранения, о прекращении финансирования которой заявлял Дональд Трамп.
В рамках данной инициативы Госдеп США назначит координатора для контроля практически всех аспектов  готовности к пандемии и реагирования на нее - от глобального распределения вакцин и терапевтических средств до разработки протоколов для предотвращения распространения вируса.