ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակը 1 միլիոն ԱՄՆ դոլար է հավաքագրել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի՝ «Վերականգնվել ավելի ուժեղ» հիմնադրամից (Recover Better Fund)՝ Հայաստանում ՔՈՎԻԴ-19-ի անմիջական եւ կարճաժամկետ սոցիալ-տնտեսական հետեւանքները լուծելու համար՝ օգտագործելով առկա բազմոլորտային արձագանքը:
Հայաստանի համատեղ ծրագիրը, որը կրում է «ՔՈՎԻԴ-19-ը եւ կայունությունը Հայաստանում. խոցելի մարդկանց եւ համայնքների վրա սոցիալ-տնտեսական ազդեցության մեղմացումը» անվանումը, մշակվել է ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի յոթ գործակալությունների՝ ՄԱԶԾ-ի, ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի, Միգրացիայի միջազգային կազմակերպության, ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի, ՄԱԿ-ի արդյունաբերական զարգացման կազմակերպության, Պարենի եւ գյուղատնտեսության կազմակերպության եւ ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի կողմից: ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողի ղեկավարության ներքո՝ ծրագիրը նպատակ ունի աջակցել Հայաստանի կառավարությանը եւ հայ ժողովրդին՝ հատկապես արձագանքելով Հայաստանում առավել խոցելի բնակչության կարիքներին, ներառյալ՝ հաշմանդամություն ունեցող երեխաների ընտանիքներին, միայնակ մայրերին, մեծահասակներին, ընտանեկան բռնություն վերապրած անձանց, առաջնագծի աշխատողներին, տեղահանված մարդկանց եւ աշխատանքային միգրանտներին, ինչպես նաեւ՝ համավարակից տուժած փոքր բիզնեսներին:
Նախաձեռնության մասին նախօրեին հայտարարել է ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի մշտական համակարգող Շոմբի Շարփը՝ ՔՈՎԻԴ-19-ի արձագանքի շուրջ Հայաստանում ՄԱԿ-ի թիմի եւ ՀՀ Կառավարության, ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի եւ մի շարք նախարարությունների ներկայացուցիչների հետ համատեղ քննարկման ժամանակ:
«ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի թիմը ջանք չի խնայել՝ մշակելու արդյունավետ համագործակցություն, որը կօգնի ամրապնդել Հայաստանի կառավարության կարողությունները եւ ուղղակիորեն կարձագանքի ՔՈՎԻԴ-19-ի ազդեցության հանդեպ առավել խոցելի խմբերի եւ համայնքների խնդիրներին՝ համոզվելով, որ ոչ ոք չի անտեսվել», - քննարկման ժամանակ ասաց Շոմբի Շարփը:
«Կառավարության անունից շնորհակալություն եմ հայտնում ՄԱԿ-ին` այս դժվար պահին Հայաստանի կողքին լինելու համար, ինչպես նաեւ բարձր եմ գնահատում ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի հետ ստեղծված կառուցողական համագործակցությունը: Բոլորիս նպատակը մեկն է` արդյունավետ կերպով պայքարել համավարակի դեմ եւ հնարավորինս մեղմել դրա սոցիալ-տնտեսական հետեւանքները», -ընդգծել է ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը:
Հայաստանի համատեղ ծրագրի ակնկալվող արդյունքներն են՝ 1) իրավունքների եւ փաստերի վրա հիմնված սոցիալական պաշտպանության տրամադրումը, մասնավորապես՝ կանխիկ գումարի փոխանցման եւ առաջնային ծառայությունների տեսքով, ինչը հնարավորություն կտա բարելավելու բարդ իրավիճակում գտնվող խմբերի կարգավիճակը եւ նվազագույնի հասցնելու նրանց խոցելիությունը ՔՈՎԻԴ-19-ի սոցիալ-տնտեսական ազդեցությունների հանդեպ, եւ 2) բարդ իրավիճակում գտնվող խմբերի եւ միկրո, փոքր ու միջին չափի ձեռնարկությունների (ՓՄՁ) աշխատատեղերի եւ ձեռնարկատիրական ջանքերի աջակցումը եւ խթանումը, այդ թվում՝ ֆինանսական եւ տեխնիկական աջակցությունը բարելավման, ինչպես նաեւ՝ թվային նորարարությունների միջոցով:
«Վերականգնվել ավելի ուժեղ» հիմնադրամի աջակցությունը հնարավոր է դարձել Շվեյցարիայի, Նիդեռլանդների, Նորվեգիայի եւ Դանիայի կառավարությունների առաջին ներդրումների շնորհիվ, ինչը ՄԱԿ-ին հնարավորություն է տվել ստեղծել ՔՈՎԻԴ-19-ի արձագանքման հիմնադրամ: Բոլոր անհատները եւ կազմակերպությունները, որ ցանկանում են աջակցել այս ծրագրին, կարող են հանգանակել հատուկ կայքի միջոցով, իրենց նվիրատվությունը հատկացնելով Հայաստանին, կամ կապ հաստատել ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի մշտական համակարգողի գրասենյակի հետ՝ մանրամասն տեղեկատվություն ստանալու համար:
«Վերականգնվել ավելի ուժեղ» հիմնադրամը ՄԱԿ-ի միջգերատեսչական ֆինանսավորման մեխանիզմ է, որը գործարկվել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի կողմից 2020 թվականի ապրիլին՝ աջակցելու համար ցածր եւ միջին եկամուտ ունեցող երկրներին՝ հաղթահարելու ՔՈՎԻԴ-19 համավարակի հետեւանքով ծագած առողջապահական եւ զարգացման ճգնաժամը: Հիմնադրամը կառավարվում է Բազմագործընկեր նպատակային հիմնադրամի (ԲԳՆՀ) կողմից եւ աջակցում է տնտեսական ծանր վիճակի եւ սոցիալական խաթարման հանդեպ առավել խոցելի խմբերին (ԲԳՆՀ-ի մասին ավելի մանրամասն տեղեկատվություն կարելի է ստանալ այս հղմամբ:

YEREVAN. – The United Nations in Armenia has mobilized 1 million USD from the UN Secretary-General’s global COVID-19 “Recover Better Fund” to tackle the immediate and short-term socio-economic impact of COVID-19 in Armenia, leveraging the ongoing multi-sector response.
Titled “COVID-19 and Resilience in Armenia: Mitigating the Socio-Economic Impact on Vulnerable People and Communities”, the Joint Programme combines the work of seven UN Agencies, UNDP, UNICEF, IOM, UNFPA, UNIDO, FAO and UNHCR. Under the guidance of the UN Resident Coordinator, the Joint Programme seeks to support the Government and people of Armenia by addressing specifically the needs of the most vulnerable populations in Armenia, including families of children with disabilities, single mothers, elderly people, survivors of domestic violence, frontline workers, displaced persons and labor migrants, as well as stressed small businesses.
The UN Resident Coordinator in Armenia, Shombi Sharp announced the new initiative yesterday during a joint discussion on the broader COVID-19 response between the UN Country Team and the Government of Armenia, with Deputy Prime Minister Mher Grigoryan and key Ministry representatives.
“We at UN Armenia have worked hard to develop a new partnership that will help strengthen Government capacities and initiatives to directly support people and communities most vulnerable to the impact of COVID-19, helping ensure ‘no one is left behind’,” Mr. Sharp said during the discussion.
“On behalf of the Government, I would like to thank the United Nations for being by Armenia's side at this difficult time, and I also appreciate the constructive cooperation established with the United Nations in Armenia. The goal of all of us is to effectively fight the pandemic and to mitigate its socio-economic consequences as much as possible," the Deputy Prime Minister of Armenia, Mher Grigoryan emphasized.
Priority outcomes of the Joint Programme include: 1) rights and evidence-based social protection measures - particularly cash transfer and primary services - to enhance and expand the coverage for minimizing exposure and vulnerability of disadvantaged groups to socio-economic impacts of COVID-19; and 2) support and promotion of employment and entrepreneurship efforts for disadvantaged persons and micro, small and medium-sized Enterprises (MSMEs) including through improved access to financial and technical assistance, as well as digital innovation.
The support from the “Recover Better” fund became possible thanks to the first contributions of Governments of Switzerland, the Netherlands, Norway, and Denmark enabling the UN to launch the COVID-19 response fund. Organizations and individuals who wish to support this initiative may do so via the specialized website by directly earmarking their contribution to Armenia, or contacting the UN Armenia Resident Coordinator Office for further information.
*The “Recover Better Fund” is a UN inter-agency finance mechanism launched by UN Secretary-General, Antonio Guterres in April 2020 in support of low- and middle- income countries to overcome the health and development crisis caused by the COVID-19 pandemic. The Fund, administered by the Multi-Partner Trust Fund (MPTF), targets those most vulnerable to economic hardship and social disruption. For more information on the MPTF, please refer to here.