Հայաստանը մտադիր է ավելացնել Աֆղանստանում խաղաղապահ առաքելություն իրականացնող ստորաբաժանման կազմը: Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի խոսքով, Ստորաբաժանումը 45-ից հասցվելու է առավելագույնը 130-ի, իսկ հերթափոխների ժամանակ` առավելագույնը մինչեւ 260-ի:
Պաշտպանության նախարարը մայիսի 6-ին արտաքին հարաբերությունների խորհրդարանական հանձնաժողովին է ներկայացրել «Աֆղանստանում միջազգային անվտանգության աջակցման ուժերի կազմում ՀՀ զինված ուժերի ստորաբաժանման մասնակցության հետ կապված Հյուսիսատլանտյան դաշինքի (ՆԱՏՕ) հետ իրավական հարցերի կարգավորման վերաբերյալ» համաձայնագրի գործողության ժամկետի երկարաձգման եւ հայկական զորախմբի թվակազմի ավելացման վերաբերյալ» համաձայնագիրը:
Առաջարկվել է նաեւ Աֆղանստանի վերականգնման գործում Միջազգային անվտանգության ապահովման ուժերի կազմում հայկական զորակազմի առաքելության ժամկետը երկարաձգել մինչեւ 2012թ. դեկտեմբերի 31-ը:
ԱԺ համապատասխան հանձնաժողովը հավանություն է տվել օրինագծին եւ ընդգրկել առաջիկա քառօրյայի օրակարգում:
Նշենք, որ հայ խաղաղարարները Գերմանական ստորաբաժանման ակզմում իրականացնում են Աֆղանստանի Քունդուզ քաղաքի օդանավակայանի անվտանգությունը:

YEREVAN. Armenia plans to increase its peacekeeping contingent in Afghanistan. According to Armenian Minister of Defense Seyran Ohanyan, a contingent consisting of 45 members will be increased to 130, whereas it will reach up to 260 during combat duty.
Ohanyan has today submitted the agreement prolonging presence of Armenian peacekeepers within NATO peacekeeping mission to Standing Committee on Foreign Relations, Armenian Parliament.
The commission approved the agreement and included it on the agenda of next meeting of the Armenian National Assembly.
Armenia has been participating in peacekeeping mission in Afghanistan since January 2010. The Armenian troops serve under German command as part of the NATO-led International Security Assistance Force (ISAF) since 2010 in the Afghan province of Kunduz. The Armenian servicemen have been ensuring security of Kunduz airport.