Եթե Հայաստանում ամեն օր գրանցվի կորոնավիրուսով վարակման 550-600 նոր դեպք, ապա այս բեռը սկզբունքորեն տանելի կլինի հանրապետության առողջապահության համակարգի համար: Այս մասին հունիսի 12-ին Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա նաեւ հնարավոր է համարում այն տարբերակը, որ Հայաստանը վերադառնա lockdown-ի ռեժիմին, որպեսզի համաճարակի տարածումը զսպի:
«Սա տեղի կունենա այն դեպքում, եթե օրական համաճարակի հաստատված դեպքերի թիվը գերազանցի սահմանված «լիմիտը»»,- ասաց վարչապետը՝ հավելելով, որ այդ դեպքում Կառավարությունը ստիպված կլինի անցնելու lockdown-ի ռեժիմին, չնայած դա լրջորեն կհարվածի երկրի տնտեսությանը:

Prime Minister Nikol Pashinyan said on Friday at the parliament that the health system can perform if only 550-600 COVID-19 new cases are recorded per day in Armenia.
But he also considers it possible that Armenia will return to the lockdown regime to curb the spread of the pandemic.
This will happen if the number of confirmed cases per day exceeds the established limit, the PM said adding that in this case, the government will have to switch to lockdown mode, although this will seriously affect the country's economy.