Եթե Հայաստանում ամեն օր գրանցվի կորոնավիրուսով վարակման 550-600 նոր դեպք, ապա այս բեռը սկզբունքորեն տանելի կլինի հանրապետության առողջապահության համակարգի համար: Այս մասին հունիսի 12-ին Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա նաեւ հնարավոր է համարում այն տարբերակը, որ Հայաստանը վերադառնա lockdown-ի ռեժիմին, որպեսզի համաճարակի տարածումը զսպի:
«Սա տեղի կունենա այն դեպքում, եթե օրական համաճարակի հաստատված դեպքերի թիվը գերազանցի սահմանված «լիմիտը»»,- ասաց վարչապետը՝ հավելելով, որ այդ դեպքում Կառավարությունը ստիպված կլինի անցնելու lockdown-ի ռեժիմին, չնայած դա լրջորեն կհարվածի երկրի տնտեսությանը:

Если ежедневно в Армении будет регистрироваться 550-600 новых случаев инфицирования коронавирусом, то это бремя, в принципе, окажется терпимым для системы здравоохранения республики. Об этом на внеочередном заседании Национального Собрания Армении заявил 12 июня премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Но он также считает возможным вариант, что Армения вернется к режиму lockdown-а, чтобы обуздать распространение эпидемии.
«Это будет иметь место в том случае, если количество подтвержденных случаев эпидемии в день будет превышать установленный «лимит», - сказал премьер, добавив, что в таком случае Правительству придется перейти в режим lockdown-а, хотя это серьезно ударит по экономике страны.