ՀՀ ԱԱԾ-ն եւ ՊՆ-ն դեռ չեն մեկնաբանում Ադրբեջանի քաղաքացու կողմից ՀՀ սահմանը հատելու մասին հաղորդագրությունը:
Համապատասխան տեղեկությունը տարածել է «Սպուտնիկ Արմենիա» գործակալությունը: Գեղարքունիքի մարզի Արեգունի գյուղի դպրոցի տնօրեն Նորիկ Վարդանյանի խոսքով՝ 26-ամյա տղամարդը գտնվել է այսօր առավոտյան: Այժմ նա գտնվում է ԱԱԾ աշխատակիցների մոտ:
Սակայն մինչ ԱԱԾ աշխատակիցների ժամանումը, ադրբեջանցին գյուղացիներին պատմել է, որ նա ինքը հովիվ է:
«Տղամարդը պատմել է, որ իր մայրն ուկրաինուհի է, հայրը՝ ադրբեջանցի: Նրանք վաղուց են բաժանվել, կինը վերադարձել է հայրենիք, իսկ հայրը մահացել է: Նա մեծացել է մանկատանը»,-պատմել է Վարդանյանը:
Նրա խոսքով՝ ադրբեջանցին վիճել է հովվի հետ՝ բողոքելով, որ իրեն քիչ են վճարում: Իսկ նախօրեին որոշել է հատել սահմանը:

The National Security Service and Ministry of Defense of Armenia still have no comment on the news regarding the citizen of Azerbaijan who has trespassed the border of the Republic of Armenia.
The information was disseminated by Sputnik Armenia. According to director of the school in Areguni village of Gegharkunik Province Norik vardanyan, the 26-year-old citizen was found this morning and is currently with the officers of the National Security Service, but before the officers arrived, the Azerbaijani man told villagers he was a shepherd.
“The man said his mother is Ukrainian and his father is Azerbaijani. They have been divorced for a long time. His mother returned to Ukraine, and his father died, after which he grew up in an orphanage,” Vardanyan said, adding that he decided to cross the border after getting into a dispute with a shepherd over the amount of his salary.