Ադրբեջանը վերջին շրջանում բավական ակտիվորեն արհեստական համայնքներ է ստեղծում աշխարհի տարբեր երկրներում: Այդ մասին խորհրդարանում հայտարարել է փոխարտգործնախարար Սերգեյ Մանասարյանը:
Նա հայտարարել է, թե այդ նպատակով Բաքուն ֆինանսական մեծ միջոցներ է վատնում: Սակայն նման արհեստական համայնքների գործունեության արդյունավետությունը մեծ չէ, քանի որ դրանք չեն գործում որպես համախմբված կազմակերպություններ:
Զուգահեռներ տանելով հայ համայնքների հետ, Մանասարյանը նկատել է, որ դրանց աշխատանքում կան թերություններ, բայց, ընդհանուր առմամբ, գործունեությունը արդյունավետ է: «Օրինակ, Հնդկաստանում Ադրբեջանի դեսպանը ցանկանում էր Խոջալուին նվիրված միջոցառում կազմակերպել, սակայն Հայաստանի դիվանագիտական ալիքներով հասանք նրան, որ միջոցառումը կանխվի: Ավելին, Ադրբեջանի դեսպանը նկատողություն ստացավ»,- տեղեկացրել է փոխնախարարը:

Азербайджан в последнее время довольно активно создает искусственные общины в странах мира. Об этом в армянском парламенте заявил заместитель министра иностранных дел Армении Сергей Манасарян.
Он заявил, что на эти цели Баку затрачивает «очень большие финансовые средства». Однако, как отметил замминистра, эффективность деятельности подобных искусственных общин не велика, поскольку они не функционируют как слаженные организации.
Проводя параллели с деятельностью армянских общин и дипредставительств за рубежом, Манасарян отметил, что в их работе, как и в работе любой другой структуры, есть недочеты, но в целом он оценил их деятельность, как эффективную. «Приведу пример, посол Азербайджана в Индии хотел организовать акцию, посвященную событиям в Ходжалу, но путем воздействия дипломатических каналов Армении, данная акция была предотвращена. Более того, посол Азербайджана получил замечание от Министерства иностранных дел Индии»,- проинформировал замминистра.