Ադրբեջանը վերջին շրջանում բավական ակտիվորեն արհեստական համայնքներ է ստեղծում աշխարհի տարբեր երկրներում: Այդ մասին խորհրդարանում հայտարարել է փոխարտգործնախարար Սերգեյ Մանասարյանը:
Նա հայտարարել է, թե այդ նպատակով Բաքուն ֆինանսական մեծ միջոցներ է վատնում: Սակայն նման արհեստական համայնքների գործունեության արդյունավետությունը մեծ չէ, քանի որ դրանք չեն գործում որպես համախմբված կազմակերպություններ:
Զուգահեռներ տանելով հայ համայնքների հետ, Մանասարյանը նկատել է, որ դրանց աշխատանքում կան թերություններ, բայց, ընդհանուր առմամբ, գործունեությունը արդյունավետ է: «Օրինակ, Հնդկաստանում Ադրբեջանի դեսպանը ցանկանում էր Խոջալուին նվիրված միջոցառում կազմակերպել, սակայն Հայաստանի դիվանագիտական ալիքներով հասանք նրան, որ միջոցառումը կանխվի: Ավելին, Ադրբեջանի դեսպանը նկատողություն ստացավ»,- տեղեկացրել է փոխնախարարը:

YEREVAN. Azerbaijani has been recently establishing artificial communities in different world states, Deputy Foreign Minister of Armenia Sergey Manasaryan stated in the Armenian parliament on Thursday.
He stated that Baku is spending huge amounts for this purpose. However, according to him, such artificial communities are not so much effective as they do not operate as well-coordinated organizations.
Drawing a parallel with the activities of the Armenian communities and diplomatic representations abroad, Manasaryan said that there are flaws in their activities too. Meanwhile, the official hailed their activities effective. “I will cite an example, Azerbaijani Ambassador to India was keen on organizing an action dedicated to Khojalu events, but Armenian diplomatic channels prevented this action. Moreover, Indian Foreign Ministry rebuked the Azerbaijani Ambassador for his attempt,” Manasaryan concluded.