Կառավարության առաջարկած օրենսդրական նախաձեռնությունը, ըստ էության, կարանտինի ռեժիմը խախտող քաղաքացիների նկատմամբ տուգանքների 11 նոր տեսակ է սահմանում: Այս մասին Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի արտահերթ նիստին «ՀՀ բնակչության սանիտարահամաճարակային անվտանգության ապահովման մասին» օրենքում եւ հարակից օրենքներում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին օրինագծերի փաթեթի քննարկման ժամանակ ասաց «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության անդամ Կարեն Սիմոնյանը:
Այդպես, ըստ նրա, կառավարությունը` ի դեմս արդարադատության նախարարության, նոր տուգանքներ է սահմանում, որոնք չեն բխում քաղաքացիների շահերից: «Երբվանի՞ց է Հայաստանի քաղաքացին տուգանքների նյութ դարձել: Եվ երկրորդը` երբվանի՞ց ենք մենք որոշել, որ ոչ թե գնում ենք քաղաքացիների իրավական գիտակցությունը բարձրացնելու, համագործակցող հասարակություն ձեւավորելու, այլ տուգանքների միջոցով սահմանափակումներ մտցնելու ուղով: Արդյունքում ի՞նչ մոդել ենք մենք ուզում ունենալ»,- դժգոհեց պատգամավորը: Նկատենք, որ հատուկ ռեժիմի խախտումը Հայաստանում համաճարակային (կարանտինային) գոտի մուտք գործելիս եւ դուրս գալիս պատժվելու է 50 հազարից 70 հազար դրամ տուգանքով:
Ընդ որում, կարանտինային ժամանակահատվածում մարդկանց ազատ տեղաշարժի կամ տրանսպորտային միջոցների տեղաշարժի իրավունքի սահմանափակման խախտումը, ինչպես նաեւ դրանց զննմանը խոչընդոտումը կպատժվեն 10 հազար դրամ տուգանքով: Կարանտինի ընթացքում տնտեսական գործունեության որոշակի տեսակների իրականացման եւ ծառայությունների մատուցման սահմանափակումների խախտումը կպատժվի 100 հազարից 300 հազար դրամ տուգանքով: Եթե այս խախտումը կրկնվի տուգանքի սահմանման օրվանից մեկ տարվա ընթացքում, ապա խախտողի նկատմամբ կկիրառվի տուգանք, բայց արդեն` 150 հազարից 500 հազար ՀՀ դրամի չափով: Կարանտինի ընթացքում զանգվածային միջոցառումների կազմակերպման կամ անցկացման սահմանափակումների խախտումը կտուգանվի 50 հազարից 200 հազար ՀՀ դրամ: Հավաքներ անցկացնելու դեպքում տուգանքը կկազմի 10 հազար դրամ, հասարակական միջոցառումների կազմակերպում եւ մասնակցությունը` 50 հազարից մինչեւ 100 հազար դրամով, կանոնավոր փոխադրում իրականացնող տրանսպորտային միջոցների սահմանափակումների խախտումը, ինչպես նաեւ դրանց ստուգմանը խոչընդոտումը` 50 հազարից 100 հազար դրամով, կարանտինի ընթացքում մեկուսացման կամ ինքնամեկուսացման կանոնների խախտումը` 50 հազարից 200 հազար ՀՀ դրամ:
Միեւնույն ժամանակ, դիմակները ոչ պատշաճ կերպով կրելու համար տուգանքը կմնա նույնը` 10 հազար դրամ, սակայն կարանտինի ընթացքում ուսումնական հաստատությունների կողմից սահմանված միջոցառումների եւ սահմանափակումների խախտումը կտուգանվի 50 հազարից 100 հազար դրամով:

Предложенная правительством законодательная инициатива, по сути, вносит 11 новых видов штрафов в отношении граждан, которые нарушат режим карантина. Об этом на внеочередной сессии Национального Собрания Армении в ходе обсуждения пакета законопроектов о внесении изменений и дополнений в закон «Об обеспечении санитарно-эпидемиологической безопасности населения Республики Армения» и в смежные законы заявил 4 сентября депутат партии «Светлая Армения» Карен Симонян.
Так, по его словам, правительство в лице Минюста вносит новые типы штрафов, которые не исходят из интересов граждан. «С каких пор гражданин Армении стал материалом для штрафов? И второе: с каких пор мы решили, что идем не по пути повышения правовой сознательности граждан, формирования сотрудничающего общества, а введения ограничений путем штрафов? Мы какую модель в конечном итоге хотим иметь?», - посетовал депутат. Отметим, что нарушение особого режима при въезде и выезде из эпидемической (карантинной) зоны в Армении будет караться штрафом в размере от 50 тысяч до 70 тысяч драмов.
При этом, нарушение ограничения на право свободного передвижения людей или передвижения транспортных средств в период действия карантина, а также воспрепятствование их досмотру, будет караться штрафом в размере 10 тысяч драмов. Нарушение ограничений на осуществление отдельных видов экономической деятельности и оказания услуг в период действия карантина будет наказываться штрафом в размере от 100 тысяч до 300 тысяч драмов. Если данное нарушение в течение года с момента установления штрафа будет осуществлено повторно, то в отношении нарушителя вновь применят штраф, но уже в размере от 150 тысяч до 500 тысяч драмов. Нарушение ограничений на организацию или проведение массовых мероприятий во время действия карантина обойдется нарушителю от 50 тысяч до 200 тысяч драмов. При проведении собраний штраф составит 10 тысяч драмов, организация и участие в общественных мероприятиях – от 50 тысяч до 100 тысяч драмов, нарушение ограничений в отношении транспортных средств, осуществляющих регулярные перевозки, а также воспрепятствование их досмотру - от 50 тысяч до 100 тысяч драмов, нарушение правил изоляции или самоизоляции во время карантина – от 50 тысяч до 200 тысяч драмов.
Вместе с тем, штраф за ненадлежащее ношение масок останется прежним – 10 тысяч драмов, однако нарушение мер и ограничений, установленных образовательными учреждениями во время действия карантина составит от 50 тысяч до 100 тысяч драмов.