Պերուի Կոնգրեսը (միապալատ խորհրդարան) մերժել է պաշտոնանկ անել երկրի նախագահ Մարտին Վիսկարային, որի դեմ գործարկվել էր իմփիչմենթի գործընթաց։ Համապատասխան որոշումն ընդունվել է ուրբաթ կայացած նիստում, որը հեռարձակվել է խորհրդարանի YouTube-յան ալիքում, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Կողմ է քվեարկել 32 պատգամավոր, դեմ՝ 78, ձեռնպահ է մնացել 15 պատգամավոր։ Այսպիսով, բանաձեւը մերժված է»,- ասել է Կոնգրեսի նախագահ Մանուել Մերինո դե Լաման։ Ազգային օրենսդրության համաձայն՝ իմփիչմենթ նախաձեռնողները պետք է ստանան 130 տեղ ունեցող խորհրդարանի 87 անդամների աջակցությունը։
Պերուի Կոնգրեսը սեպտեմբերի 11-ին քննարկման էր ընդունել պաշտոնից Վիսկարային հեռացնելու բանաձեւի նախագիծը՝ պայմանավորված այս պաշտոնը զբաղեցնելու «բարոյական անընդունակությամբ»։ Բանաձեւի հեղինակների կարծիքով՝ պետության ղեկավարը «խոչընդոտել է երգիչ Ռիչարդ Սվինգայի վերաբերյալ գործով քրեական եւ խորհրդարանական հետաքննությանը»։ Խնդրել էին ստուգում սկսել կասկածների պատճառով, որ Պերուի մշակույթի նախարարությունը երգչի հետ պայմանագիր է կնքել՝ խախտելով գործող նորմերը։ Իմփիչմենթի գործընթացի գործարկման մասին բանաձեւը ներկայացվել էր այն բանից հետո, երբ ձայնագրություններ էին հրապարակվել, որոնցից հետեւում էր, որ Վիսկարան ցանկացել է թաքցնել երգչի հետ ունեցած որեւիցե կապի առկայությունը։ Պերուի նախագահը իրեն իմփիչմենթ հայտարարելու ծրագիրը անվանել էր «երկրում իրավիճակի ապակայունացման ստոր փորձ»։

Конгресс (однопалатный парламент) Перу отказался отправлять в отставку президента страны Мартина Вискарру, в отношении которого был запущен процесс импичмента. Соответствующее решение было принято в пятницу на заседании, которое транслируется на канале парламента на видеохостинге YouTube, сообщает ТАСС.
«За проголосовали 32 депутата, против - 78, воздержались 15. Таким образом, резолюция отклонена», - сказал председатель Конгресса Мануэль Мерино де Лама. Согласно национальному законодательству, инициаторам импичмента было необходимо заручиться поддержкой 87 членов 130-местного парламента.
11 сентября Конгресс (однопалатный парламент) Перу принял к рассмотрению проект резолюции об отстранении от должности Вискарры в связи с «моральной неспособностью» занимать этот пост. По мнению авторов резолюции, глава государства «препятствовал уголовному и парламентскому расследованию дела о певце Ричарде Свинге». Проверку просили начать из-за подозрений, что Министерство культуры Перу заключило контракт с исполнителем, нарушив действующие нормы. Резолюция о запуске процесса импичмента была внесена после того, как были обнародованы аудиозаписи, из которых следует, что Вискарра хотел скрыть наличие какой-либо связи с певцом. Президент Перу назвал план объявить ему импичмент «подлой попыткой дестабилизировать ситуацию в стране».