Չինաստանը միացել է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) գլխավորած COVID-19-ի դեմ պատվաստանյութերի համաշխարհային նախաձեռնությանը:
Չինաստանի արտգործնախարարության հայտարարությունը չի մանրամասնում, թե Պեկինը ինչ մակարդակի աջակցություն կցուցաբերի COVAX ծրագրին, չնայած նախագահ Սի Ցզինպինը մայիսին 2 միլիարդ դոլար էր խոստացել առաջիկա երկու տարվա ընթացքում` ավելի քան 1 միլիոն կյանք խլած համավարակի դեմ պայքարի համար:
«Մենք գնում ենք այս հստակ քայլին` պատվաստանյութերի արդար բաշխումն ապահովելու համար, հատկապես` զարգացող երկրներում, եւ հուսով ենք, որ հատկապես զարգացած երկրները նույնպես կմիանան եւ կաջակցեն COVAX- ին»,- ասված է Չինաստանի ԱԳՆ խոսնակ Հուա Չունինի հայտարարության մեջ: Նա նշել է, որ Չինաստանը COVID-19-ի դեմ պատվաստանյութերի արտադրության լայն հնարավորություններ ունի եւ առանձնահատուկ ուշադրություն կդարձնի մատակարարմանը զարգացող երկրներին:
COVAX նախաձեռնությունը նպատակ ունի մինչեւ 2021 թվականի վերջ առնվազն 20 միլիարդ դեղաչափ պատվաստանյութ հասցնել:
Չինաստանը միանում է մոտ 168 երկրներին, որոնք արդեն հայտարարել են COVAX-ին մասնակցության մասին:
COVAX-ը համատեղ գլխավորում են GAVI պատվաստանյութերի դաշինքը, ԱՀԿ-ն եւ CEPI-ի կողմից:
Չինաստանում առնվազն չորս փորձարարական պատվաստանյութ գտնվում է կլինիկական փորձարկումների վերջին փուլում:

Китай присоединился к глобальной инициативе по вакцинам против COVID-19, возглавляемой Всемирной организацией здравоохранения (ВОЗ).
В заявлении министерства иностранных дел Китая не содержится подробностей об уровне поддержки, которую Пекин предоставит программе COVAX, хотя президент Си Цзиньпин пообещал в мае 2 млрд долларов в течение следующих двух лет, чтобы помочь справиться с пандемией, которая на сегодняшний день унесла более 1 миллиона жизней.
«Мы делаем этот конкретный шаг для обеспечения справедливого распределения вакцин, особенно в развивающихся странах, и надеемся, что более развитые страны также присоединятся к COVAX и поддержат ее», - заявила в заявлении пресс-секретаря министерства иностранных дел Китая Хуа Чунин. Китай обладает широкими возможностями по производству вакцины от COVID-19 и будет уделять приоритетное внимание поставкам в развивающиеся страны, когда вакцины будут готовы, отметил он.
Инициатива COVAX направлена на поставку не менее 2 миллиардов доз вакцин к концу 2021 года.
Китай присоединяется к примерно 168 странам, которые уже заявили о своем участии в COVAX.
COVAX совместно возглавляют Альянс вакцин GAVI, ВОЗ и Коалиция за инновации в обеспечение готовности к эпидемиям (CEPI).
В Китае как минимум четыре экспериментальные вакцины находятся на завершающей стадии клинических испытаний.