ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ խորհրդակցությունում ՌԴ Անվտանգության խորհուրդը նշել է Ղրղզստանում քաոսը կանխելու կարեւորությունը, հաղորդում է Իզվեստիա պարբերականը:
«Նշվել է Ղրղզստանում իրավիճակի շուտափույթ կայունացման կարեւորությունն ու քաոսի կանխումը»,-հայտնել է ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը:
Ավելի վաղ Ղրղզստանի նախագահ Սոորոնբայ Ժեենբեկովը հայտարարել է Բիշքեկում արտակարգ դրության ռեժիմ մտցնելու մասին: Այն կգործի հոկտեմբերի 9-ին ժամը 20:00-ին մինչեւ հոկտեմբերի 21-ը ժամը 08:00:
Բացի այդ, Ղրղզստանի նախագահը պաշտոնանկ է արել վարչապետ Կուբատբեկ Բորոնովին եւ ցրել կառավարությունը: Պաշտոնանկ է արվել Ազգային անվտանգության պետական կոմիտեի ղեկավար Օրոզբեկ Օպումբաեւը:
Ղրղզստանում զանգվածային ցույցեր են սկսվել խորհրդարանական ընտրություններից հետո, որոնք կայացել են հոկտեմբերի 4-ին: 120 տեղի համար պայքարում էին 16 կուսակցություններ, սակայն անհրաժեշտ ձայներ է հավաքել նրանցից միայն 4-ը:

Участники совещания Совета безопасности (СБ) РФ с президентом России Владимиром Путиным отметили важность скорейшей стабилизации ситуации в Киргизии, чтобы предотвратить хаос. Об этом заявил журналистам пресс-секретарь главы государства Дмитрий Песков в пятницу, 9 октября, передает «Известия».
«Отмечена важность скорейшей стабилизации ситуации с тем, чтобы предотвратить ее скатывание к хаосу», — сказал пресс-секретарь.
Кроме того, киргизский лидер отправил в отставку премьер-министра республики Кубатбека Боронова и правительство, а также уволил главу Госкомитета нацбезопасности Орозбека Опумбаева.
Массовые протесты начались в Киргизии после выборов в парламент, которые прошли 4 октября. За 120 мест боролись 16 партий, но набрать необходимое количество голосов удалось только четырем из них.