Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր` մայիսի 25-ին այցելել է «Զվարթնոց» օդանավակայան՝ ծանոթացել օդանավակայանի նոր մասնաշենքի շինարարության ընթացքին, մասնակցել բեռնային համալիրի հարեւանությամբ միջազգային չափանիշներին համապատասխան կառուցված սառնարանային համալիրի բացման արարողությանը:
Նախագահի մամուլի գարսենյակից NEWS.am-ին հայտնում են, որ սառնարանային համալիրը կառուցվել է Հայաստանի ֆերմերային տնտեսություններին աջակցություն ցուցաբերելու` մասնավորապես, բերքի իրացումը արդյունավետ եւ անկորուստ կազմակերպելու, մինչեւ գնային հարմար առաջարկի ձեւավորումը, բերքը սառնարաններում պահելու նպատակով:  Ֆերմերները հնարավորություն կունենան նաեւ պահպանվող գյուղատնտեսական մթերքն օգտագործել  բանկային վարկեր (երաշխիքներ) ստանալու համար: «Արմենիա միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ-ի կողմից  սառնարանային համալիրի կառուցման համար կատարվել է շուրջ 6 մլն. ԱՄՆ դոլարի ներդրում:
Հանրապետության ղեկավարը, մինչ սառնարանային համալիրի հնարավորություններին ծանոթանալը, շրջայց է կատարել «Զվարթնոց» օդանավակայանի նոր մասնաշենքի շինհրապարակում, այնուհետեւ արգենտինահայ գործարար Էդուարդո Էռնեկյանի հետ քննարկել` «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանի կառավարումն ստանձնած «Արմենիա»  միջազգային օդանավակայաններ» ընկերության զարգացման ծրագրերը:
Նախագահին ներկայացվել է, որ օդանավակայանի նոր մասնաշենքը նախագծվել է միջազգային ուղեւորահոսքի պահանջներին եւ չափանիշներին համապատասխան, ունի տարեկան 3.500.000 ուղեւոր սպասարկելու հնարավորություն, միջազգային անվտանգության գոտի, մաքսային նոր գոտի, ուղեբեռի ստացման նոր համակարգ, բարձրակարգ ուղեւորների սպասարկման եւ դիվանագիտական սրահներ, հասարակական առեւտրային եւ սննդի գոտիներ, ժամանման եւ մեկնման նոր ճանապարհներ ու բազմաթիվ այլ հնարավորություններ: Նախագիծը կբարելավի ընդհանուր համալիրը, կունենա նոր, պարզեցված եւ արդյունավետ գործառնական սխեմա, որը թույլ կտա ամբողջովին առանձնացնել մեկնող եւ ժամանող ուղեւորների հոսքերը, ապագայում պլանավորել համալիրի ընդլայնումը: Նշվել է, որ շինարարությունը 78%-ով ավարտված է եւ գտնվում է վերջնական փուլում, կատարվել է 160 մլն. ԱՄՆ դոլարի ներդրում: Նոր մասնաշենքը շահագործման կհանձնվի 2011թ. աշնանը:

Президент Армении Серж Саргсян посетил аэропорт «Звартноц» и ознакомился с ходом строительства нового корпуса аэропорта, принял участие в презентации соответствующего международным стандартам холодильного комплекса по соседству с грузовым терминалом.
Как сообщили Новости Армении-NEWS.am в пресс-службе главы армянского государства, холодильный комплекс построен для оказания содействия фермерским хозяйствам Армении, в частности, для организации эффективного, без потерь, сбыта продукции. У фермеров будет также возможность использовать хранящуюся в холодильном комплексе продукцию для получения банковских кредитов. Для строительства комплекса компанией «Международные аэропорты «Армения» были произведены инвестиции на сумму $6 млн.
Серж Саргсян посетил стройплощадку нового корпуса, обсудил с аргентинским предпринимателем Эдуардо Эрнекяном программы развития компании «Международные аэропорты «Армения», в управлении которой находится аэропорт «Звартноц».
Президенту было сообщено, что новый корпус спроектирован в соответствии с международными требованиями и стандартами, он будет располагать возможностью принимать ежегодно 3,5 млн человек, будет новая таможенная  зона, новая система приема багажа, VIP-залы, торговые зоны.
Отметим, что строительство корпуса завершено на 78%, произведены инвестиции на сумму $160 млн. Корпус будет сдан в эксплуатацию осенью 2011 года.