Արցախի հերոս, գեներալ Արկադի Տեր-Թադևոսյանը, որի անունն անխզելիորեն կապված է 1992-ի մայիսին Շուշիի ազատագրման օպերացիայի հետ, ինչպես եւ հայ հասարակությունը, տեղյակ չէր Ղարաբաղի վերաբերյալ Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի Դաշնության հետ ստորագրման պատրաստվող հայտարարությանը: Նոյեմբերի 10-ին կայացած մամուլի ասուլիսին հարցին` արդյո՞ք տեղյակ էր Նիկոլ Փաշինյանի համապատասխան մտադրության մասին, գեներալը բացասական պատասխան տվեց: «Առաջին օրվանից մինչ օրս մենք բանակի հետ ենք եղել: Ես չեմ ուզում քաղաքականություն մտնել»,- պարզաբանեց գեներալը:
Որպես Շուշիի ազատագրման գլխավոր փորձագետ` գեներալին հարցրեցին. հե՞շտ է վերցնել Շուշին: Գեներալը թվարկեց գերակշիռ ուժերը` ադրբեջանցիներ, թուրքեր, վարձկաններ Սիրիայից: «Դուք հասկանում եք, թե ինչ է ինձ համար Շուշին: Ձեզ համար, բոլորիս համար... Խնդիրներ չստեղծենք եւ չմեղադրենք միմյանց` բանակն է մեղավոր, թե ուրիշ մեկը»,- ասաց Տեր-Թադևոսյանը: Նա հայտարարեց որ իր ծանոթն զինվորականներից ոչ մեկին հայտնի չէր այդ մասին, եւ այդպիսի որոշումները պետք է կայացվեն ռազմական խորհրդի արդյունքների կամ խորհրդարանում քննարկումների հիման վրա: «Բոլորս էլ հասկանում ենք: Դուք ինձնից ավելի լավ եք հասկանում, դրա համար էլ հարցնում եք: Սրտի ցավից: Ինչպե՞ս կարելի էր այդպես անել...»,- ընդհատեց խոսքը գեներալը: Ինչպես պարզվեց, տհաճ անակնկալ էր նաեւ Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի հայտարարությունն այն մասին, որ նոյեմբերի 7-ից Շուշին հայկական ուժերի վերահսկողության տակ չէ:
Հիշեցնենք, որ երեկ գիշերը Փաշինյանի, Ալիեւի եւ Պուտինի համատեղ հայտարարության մասին հաղորդման հայտնվելուց հետո քաղաքացիները հավաքվում են Երեւանի կենտրոնական հրապարակում եւ ԱԺ դիմաց: Մարդիկ վանկարկում են` «Նիկոլ, դավաճան»: Իշխանության գալու պահից Փաշինյանը վստահեցնում էր, որ առանց համազգային քննարկման ԼՂ հարցով որեւէ փաստաթուղթ չի ընդունվի: Իսկ իրականում վարչապետը կարեւոր փաստաթուղթ ստորագրեց` առանց հանրությանը տեղյակ պահելու: Տեղի ունեցողին առանձնահատուկ կարեւորություն է հաղորդում այն հանգամանքը, որ հայտարարության հրապարակումը հետաձգվում էր մինչեւ Արցախի խորհրդանիշ Շուշիի` Ադրբեջանի հսկողության տակ անցնելը:

Герой Арцаха, генерал Аркадий Тер-Тадевосян, имя которого неразрывно связано с операцией по освобождению Шуши в мае 1992 г, как и общественность Армении, не был в курсе готовящегося к подписанию заявления с Азербайджаном и РФ по Карабаху.
На пресс-конференции 10 ноября, на вопрос о том, было ли ему известно о соответствующем намерении Никола Пашиняна, генерал ответил отрицательно. «С первого дня по сей день были рядом с армией. В политику лезть не хочу», - пояснил генерал.
В качестве главного эксперта по освобождению Шуши генерала спросили – легко ли взять Шуши? Генерал перечислил превосходящие силы – азербайджанцы, турки, сирийские наемники. «Вы понимаете, что для меня Шуши. Для вас, для всех нас… Не будем создавать проблемы и обвинять друг друга – армия виновата или кто-то другой», - заметил Тер-Тадевосян. Он констатировал, что никому из его знакомых военных не было известно, и такие решения должны приниматься по итогам военного совета или обсуждений в парламенте. «Все мы понимаем. Вы лучше меня понимаете, потому и спрашиваете. От боли сердца. Как можно было так сделать…», - оборвал фразу генерал. Как оказалось, заявление президента Арцаха араика арутюняна о том, что Шуши с 7 ноября не род контролем армянских сил тоже было неприятным сюрпризом.
Напомним, что появившееся накануне поздно вечером сообщение о совместном заявлении Пашиняна с Алиевым и Путиным по Карабаху вызвало взрыв негодования в Армении. С ночи граждане собираются на центральной площади Еревана и перед НС. Люди скандируют «Никол предатель». С момента прихода к власти Пашинян уверял, что никакой документ по Карабаху не будет принят без всенародного обсуждения. На деле же премьер-министр подписал важный документ, не поставив общественность в известность. особое значение происходящему придает то обстоятельство, что публикация заявления откладывалась до перехода символа Арцаха – Шуши – под контроль Азербайджана.