Ղարաբաղում պատերազմը դադարեցնելու համաձայնագրի կապակցությամբ Հայաստանի ժողովրդի զայրույթը հասկանալի է, գրում է Մայքլ Ռուբինը The National Interest-ի իր հոդվածում:
«Հայաստանի համար այս համաձայնագիրը աղետ է՝ նա կորցրել է Լեռնային Ղարաբաղի հարավի մեծ մասը եւ վիճելի տարածքը շրջապատող առանցքային ռազմավարական տարածքները: Մշակութային մայրաքաղաք Շուշին լքած փախստականներին, ամենայն հավանականությամբ, թույլ չեն տա վերադառնալ: Ադրբեջանի ավտորիտար բռնապետ Իլհամ Ալիեւը, որը պատերազմ էր մղում իսրայելական անօդաչու թռչող սարքերի, սիրիացի վարձկանների, թուրքական F-16-ների եւ սեփական հատուկջոկատայինների հետ, չարախնդում է: Ադրբեջանի նախագահը նշել է, թե չկան երաշխիքներ, որ Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար կառավարությունը կշարունակի գոյություն ունենալ:
Գործարքը, որի մասին, ինչպես հաղորդվում է, պայմանավորվել են ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը եւ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, ոչ միայն նախատեսում է ռուսական եւ թուրքական զորքերի տեղակայում շփման գծերի երկայնքով, այլ նաեւ երաշխավորում է Հայաստանի միջով տրանսպորտային ուղի Ադրբեջանի եւ նրա անկլավ Նախիջեւանի միջեւ: Կետ, որն, ըստ Ալիեւի, ավելացվել է իր պնդմամբ:
Այս երկու փաստերն էլ լուրջ խնդիրներ են առաջացնում, եւ ԱՄՆ պետքարտուղարությունը պետք է դրանք կասկածի տակ դնի: Թուրքիայի զորքերի մուտքը Հայաստան կամ Լեռնային Ղարաբաղի հայաբնակ տարածքներ թույլ տալը սարսափելի է, քանի որ Թուրքիայի կառավարությունը շարունակում է ժխտել Հայոց ցեղասպանությունը, եւ քանի որ Էրդողանը ու նրա կառավարության շատ տարրեր շարունակում են խոսել կրոնական պատերազմի մասին: Էրդողանը Սիրիայի հյուսիսում քրդաբնակ շրջաններ ներխուժած թուրքական զորքերին անվանել էր «Մուհամմեդի բանակ», իսկ Էրդողանի կողմից սիրված «Ենի Աքիտ» իսլամիստական թերթն գրել է. «Գնա անհավատներին ասա, որ Մուհամմեդի բանակը վերադարձել է»: Պարզ ասած ՝ պարզապես պատճառ չկա, որ թույլ տրվի Թուրքիան որեւէ դեր խաղա հակամարտության մեջ: Եթե թույլատրվի նրան խաղալ այդ դերը, դա կպարգեւատրի թուրքական ագրեսիան, կհաստատի Էրդողանի պանթյուրքական մոլորությունները եւ կխրախուսի նրան շարունակել մարտահրավեր նետել Թուրքիայի դարավոր սահմաններին:
Ադրբեջանի հարձակումը նաեւ ապտակ է Մինսկի գործընթացին: Այն փաստը, որ Ռուսաստանը ըստ էության բացառեց ԱՄՆ-ին համաձայնագրից, դա Ռուսաստանի հաղթանակն է, որը չի խուսափի տարածաշրջանում ԱՄՆ-ի հավանական դաշնակիցներից: Այն, որ Միացյալ Նահանգները, կարծես, հավանություն են տվել գործարքին, որը լիազորում է Ռուսաստանին իրավասություններով եւ խարխլում է նորաստեղծ ժողովրդավարությունը, ընդգծում է Պետդեպարտամենտի նվաստացումը եւ ռազմավարական շփոթությունը:
Հրադադարի մասին համաձայնագրի իրական խնդիրը Կոնգրեսն է: Գրեթե 7 ամսի է անցել այն բանից ի վեր, երբ պետքարտուղարի տեղակալ Սթիվեն Է. Բիգանը հրաժարվեց չեղարկել Ադրբեջանին զենքի մատակարարումն արգելող օրենքի 907-րդ հոդվածի դրույթների բացառումը եւ եզրակացության եկավ, որ այդ սպառազինությունը «չի խոչընդոտում խաղաղ բանակցությունների ջանքերին»: Կամ Բիգանը ստել է, կամ էլ, ամենայն հավանականությամբ, Բաքվում ԱՄՆ դեսպանատունը չի հասկացել, թե ինչ է մտածել Ալիեւը: Սակայն հետախուզության ձախողումը պետք է հետեւանքներ ունենա՝ նշված բացառման անհապաղ չեղարկում եւ Ադրբեջանի նկատմամբ պատժամիջոցների վերսկսում:
Կարճաժամկետ հեռանկարում Ադրբեջանը կարող է տոնել, իսկ Հայաստանը՝ բուժել վերքերը: Վաշինգտոնում ոչ ոք չի կարող չպետք է լռությունը հանգստության հետ շփոթի: Ադրբեջանը հող է նախապատրաստում հակամարտության մեջ նոր գլխի համար: Դա կարող է տեղի ունենալ մեկ ամսվա կամ տասնամյակների ընթացքում, սակայն Թուրքիան եւ Ադրբեջանը քաղաքական վակուում կզգան Էրդողանի կամ Ալիեւի մահից հետո: Սա Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերջը չէ, սա միայն նոր գլխի սկիզբն է»:

Гнев народа Армении в связи с соглашением о прекращении войны в Карабахе понятен, пишет Майкл Рубин в своей статье The National Interest.
«Для Армении это соглашение является катастрофой: она потеряла большую часть юга Нагорного Карабаха и ключевые стратегические районы, окружающие спорную территорию. Беженцам, покидающим культурную столицу Шушу, скорее всего, не разрешат вернуться. Ильхам Алиев, авторитарный диктатор Азербайджана, который вел войну при помощи израильских беспилотников, сирийских наемников, турецких F-16 и собственным спецназом, злорадствует. Президент Азербайджана отметил, что нет никаких гарантий того, что автономное правительство Нагорного Карабаха продолжит существовать.
Сделка, о которой, как сообщается, договорились президент России Владимир Путин и президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган, не только предусматривает размещение российских и турецких войск вдоль линий соприкосновения, но и гарантирует транспортный маршрут через территорию Армении между Азербайджаном и его анклавом Нахиджеваном. Пункт, который, по словам Алиева, был добавлен по его настоянию.
Оба эти факта вызывают серьезные проблемы, и Государственный департамент США должен поставить их под сомнение. Впустить турецкие войска в Армению или населенные армянами районы Нагорного Карабаха ужасно, потому что турецкое правительство продолжает отрицать Геноцид Армении и потому, что Эрдоган и многие элементы в его правительстве продолжают говорить о религиозной войне. Эрдоган назвал турецкие войска, вторгшиеся в населенные курдами районы на севере Сирии, «армией Мухаммеда», а «Йени Акит», исламистская газета, популярная у Эрдогана, заявила: «Иди скажи неверным, армия Мухаммеда вернулась». Проще говоря, просто нет причин позволять Турции играть какую-либо роль в конфликте. Если позволить ей сыграть эту роль, то это вознаграждает турецкую агрессию, подтверждает пантюркские заблуждения Эрдогана и побуждает его и дальше бросать вызов вековым границам Турции.
Наступление Азербайджана - также пощечина Минскому процессу. Тот факт, что Россия по существу исключила Соединенные Штаты из соглашения, является победой России, которая не ускользнет от потенциальных союзников США в регионе. То, что Соединенные Штаты, похоже, дали добро на соглашение, которое наделяет Россию полномочиями и подрывает зарождающуюся демократию, подчеркивает унижение и стратегическое замешательство Государственного департамента.
Настоящая проблема соглашения о прекращении огня - это Конгресс. Прошло чуть больше семи месяцев с тех пор, как заместитель госсекретаря Стивен Э. Биган отказался отменить исключения положений раздела 907 Закона о поддержке свободы, запрещающего поставку оружия Азербайджану, и пришел к выводу, что это вооружение «не подорвет и не помешает текущим усилиям по мирным переговорам». Либо Биган солгал, либо, что более вероятно, посольство США в Баку не понимало, что задумал Алиев. Однако провал разведки должен иметь последствия: немедленная отмена указанного исключения и возобновление санкций в отношении Азербайджана.
В краткосрочной перспективе Азербайджан может праздновать, а Армения зализывать раны. Никто в Вашингтоне не должен путать тишину с покоем. Азербайджан готовит почву для новой главы в конфликте. Это может произойти в течение месяца или десятилетия, но и Турция, и Азербайджан, скорее всего, испытают политический вакуум после смерти Эрдогана или Алиева. В то же время их попытки унизить Армению подпитывают там более популистские правительства, которые будут ждать возможности для мести. Это не конец нагорно-карабахского конфликта; это только начало новой главы».