Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը նախազգուշացրել է շատ չկենտրոնանալ կորոնավիրուսի նոր դեպքերի քանակի չափավոր անկման վրա, հայտնում է AP-ը:
Ռոբերտ Կոխի ինֆեկցիոն հիվանդությունների ինստիտուտի տվյալներով՝ վերջին 24 ժամվա ընթացքում Եվրոպայի ամենամեծ տնտեսությունը, որը նոյեմբերի 2-ից մասնակի կարանտինի մեջ է, գրանցել է 18 487 նոր վարակ եւ 261 մահ:
«Ինչպես իսպանական գրիպի դեպքում, այս դեպքում նույնպես պետք է ակնկալել, որ երկրորդ ալիքն ավելի լուրջ կլինի»,- ասել է Մերկելը:
Կառավարությունը հայտարարում է, որ արտակարգ ամսական մեկուսացումը, որը ներառում է ռեստորանների, մարզադահլիճների եւ թատրոնների փակում, անհրաժեշտ էր կորոնավիրուսի դեպքերի ալիքը զսպելու համար, ինչը կարող է հանգեցնել հիվանդանոցների ծանրաբեռնվածության:
Առողջապահության նախարար Յենս Սպանն ասել է, որ ամենօրյա վարակների քանակը դեռ բավարար չէ կորի հարթեցման համար: «Թվերն աճում են, բայց ոչ այնքան շատ»,- ասել է նա գերմանական RTL հեռուստաընկերությանը: «Դա հուսադրող է, բայց ոչ բավարար»:
Սպանի խոսքով՝ չնայած նրան, որ հաստատված ամենօրյա նոր վարակների քանակը չորս օր անընդմեջ մնում է 20 000-ից ցածր, մահացությունը աճում է, եւ հիվանդանոցները հայտնում են ինտենսիվ թերապիայի բաժանմունքների ավելի մեծ ծանրաբեռնվածության մասին:
«Մենք որոշակիորեն փոփոխության նշաններ ենք տեսնում, բայց միտման փոփոխության մասին դեռ չենք կարող խոսել»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ մահերի եւ ինտենսիվ թերապիա պահանջող հիվանդների թիվը կնվազի միայն այն դեպքում, եթե վարակների թիվը զգալիորեն նվազի:

Канцлер ФРГ Ангела Меркель предупредила, что не стоит слишком сильно зацикливаться на умеренном снижении числа новых случаев  коронавируса, передает AP.
По данным Института инфекционных заболеваний Роберта Коха, крупнейшая экономика Европы, находящаяся в частичном локдауне со 2 ноября,  зафиксировала 18 487 новых случаев инфицирования и 261 смерть за минувшие 24 часа.
«Как и в случае с испанским гриппом, в данном случае мы также должны ожидать, что вторая волна будет более серьезной», - заявила Меркель.
Правительство заявляет, что экстренная месячная изоляция, включающая закрытие ресторанов, тренажерных залов и театров, была необходима, чтобы обратить вспять всплеск случаев коронавируса, который может привести к переполнению больниц.
Министр здравоохранения Йенс Спан сказал, что количество ежедневных инфекций еще недостаточно, чтобы сгладить кривую. «Цифры растут, но не так сильно», - сказал он немецкому телеканалу RTL. «Это обнадеживает, но этого недостаточно».
По словам Спана, даже несмотря на то, что количество подтвержденных ежедневных новых инфекций оставалось ниже 20 000 в течение четырех дней подряд, количество смертей растет, и больницы сообщают о более высокой загруженности отделений интенсивной терапии.
«Мы определенно наблюдаем признаки изменений, но мы все еще не можем говорить об изменении тенденции», - сказал он, добавив, что количество смертей и пациентов, нуждающихся в интенсивной терапии, снизится только в том случае, если значительно снизится число инфекций.