Անկարայում քննադատել են Թուրքիա Մայք Պոմպեոյի այցի նպատակները, հայտնում է Ahval-ը։
Երեքշաբթի ԱՄՆ Պետքարտուղարությունը հայտարարել էր, որ ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն կուղեւորվի Թուրքիա կրոնական խնդիրներ քննարկելու։
«Պետքարտուղար Պոմպեոն կուղեւորվի Ստամբուլ՝ հանդիպելու Կոստանդնուպոլսի Նորին սրբություն պատրիարք Բարդուղիմեոս I-ի հետ՝ քննարկելու համար Թուրքիայում ու տարածաշրջանում կրոնական խնդիրները եւ առաջ մղելու ամբողջ աշխարհում կորնական ազատության մեր հաստատուն դիրքորոշումը»,- նշված է ԱՄՆ Պետքարտուղարության հայտարարության մեջ։
Թուրքիայի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Համի Աքսոյը քննադատել է այցի վերաբերյալ հայտարարությունը։
«Ավելի լավ է Միացյալ Նահանգները նախ հայելուն նայի եւ անհրաժեշտ կարեկցանք դրսեւորի մարդու իրավունքների այնպիսի խախտումների հանդեպ, ինչպիսին են ռասիզմը, իսլամի հանդեպ թշնամանքը եւ սեփական երկրում ատելության հիմքով հանցագործությունները»,- հայտարարել է Աքսոյը։
Նա նաեւ հայտարարել է, որ Թուրքիայում «ոչ մուսուլմաններն» ունեն լիակատար կրոնական ազատություն, որը աշխարհի մյուս հատվածներում մուսուլմանները չունեն»։
«Տարբեր դավանանքների պատկանող մեր քաղաքացիների հավատքի ազատությունը պաշտպանված է։ Ուստի այս կապակցությամբ մեր երկիր այցելության ԱՄՆ պետքարտուղարի հայտարարության մեջ օգտագործած սահմանումները չափազանց ոչ տեղին են»,- ամփոփել է նա։

В Анкаре раскритиковали цели визита госсекретаря США Майка Помпео в Турцию, сообщает Ahval.
Ранее, в вторник, Госдеп США объявил о том, что госсекретарь США Майк Помпео направится в Турцию для обсуждения религиозных проблем.
«Госсекретарь Помпео направится в Стамбул, Турцию, для встречи с Его Святейшеством Вселенским Патриархом Константинопольским Варфоломеем I, для обсуждения религиозных проблем в Турции и в регионе и продвижения нашей твердой позиции по религиозной свободе по всему миру», - отмечается в заявлении Госдепа США.
Пресс-секретарь МИД Турции Хами Аксой раскритиковал объявление о визите.
«Соединенным Штатам лучше сначала посмотреть в зеркало и проявить необходимую чувствительность к таким нарушениям прав человека, как расизм, враждебность по отношению к исламу и преступления на почве ненависти в своей собственной стране», - заявил Аксой.
Он также заявил, что «у немусульман в Турции полная религиозная свобода, которой нет у мусульман в других частях мира».
«Во многих частях мира религиозные меньшинства, особенно мусульмане, вынуждены совершать свои богослужения в неблагоприятных условиях и под угрозой, в то время как наши граждане-немусульмане могут свободно понимать свои религиозные обязанности в нашей стране, а свобода вероисповедания наших граждан, принадлежащих к различным конфессиям, защищена. Поэтому определения, использованные в этой связи в заявлении госсекретаря США о посещении нашей страны, крайне неуместны», - заключил он.