Արցախի Մարտունու շրջանի Վազգենաշեն գյուղի բնակիչները հայ զինվորականներից են տեղեկացել գյուղն Ադրբեջանին հանձնելու հավանականության մասին: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց համայնքի բնակիչ Արթուր Ռամազյանը, ով բազմանդամ ընտանիքով տեղափոխվել է Վանաձոր:
Նրա խոսքով՝ նոյեմբերի 20-ին համայնքի ղեկավար Անդրանիկ Բաբայանը գյուղի տարածքում հանդիպած զինվորականներից է տեղեկացել, որ Վազգենաշենը հնարավոր է Աղդամի շրջանի մյուս գյուղերի հետ անցնի ադրբեջանցիներին: Մեր զրուցակիցը գյուղի շատ բնակիչների հետ մտադիր է եղել շարունակել Վազգենաշենում ապրել: Պատրաստվում էին վերանորոգել երկհարկանի առանձնատունը: Այդ նպատակով մեծ գումարներ էին ծախսել, շինանյութ էին գնել: Բավականին մեծ գյուղացիական տնտեսություն են ունեցել: Զբաղվում էին անասնապահությամբ, նռան այգի էին հիմնել: Տեղեկանալով, որ գյուղը հավանական է անցնի ադրբեջանական կողմին Ռամազյանների ընտանիքը հասցրել է տան իրերի եւ անասնագլխաքանակի մի մասը նոյեմբերի 20-ին դուրս բերել դեպի հարեւան գյուղ:
Այնուհետեւ, մնացյալ իրերն ու անասունները տեղափոխելու համար նորից Վազգենաշեն վերադառնալու ճանապարհին նրանց հայտնել են, որ գյուղում արդեն ադրբեջանցի զինվորականներ են: Վերադարձողներին թույլ չեն տվել գյուղ մտնել գոնե հագուստներ վերցնելու համար: Ըստ Ռամազյանի՝ այնուհետեւ տեղեկացել են, որ գյուղն ամբողջությամբ թալանել են, իսկ անասունները մորթել: «Ադրբեջանցի զինվորականներն ասել են՝ եթե խոզեր ունեք միայն դրանք կարող եք գալ, տանել»,-ասում է Ռամազայանը՝ հավելելով, որ մնացած անասնագլխաքանակով ապահովում են իրենց սննդի հարցը:
Վազգենաշենցի Ռամազյանների 8 հոգանոց ընտանիքը Վանաձորում հանգրվանել է հորաքրոջ երկսենյականոց տանը, որտեղ բնակվում են 14 հոգով:
«Ձմեռային հագուստներ չունենք: Բացի այդ, հորաքրոջս տանը բնակվելով, բավականին ավելացել է նրանց կոմունալ վճարների չափը: Ամաչում եմ, որ չեմ կարողանում ինչ-որ չափով օգնել նրանց: Ընտանիքի կարիքները հոգալու համար ցանկանում եմ վաճառել գյուղից տեղափոխած մանր ու խոշոր եղջերավոր անասունները, սակայն գնորդները չնչին գումարներ են առաջարկում»,-ասում է Ռամազյանը:
Նրա խոսքով` դիմել են Վանաձորի քաղաքապետարան, դիմում հայտ են լրացրել պետական աջակցության ծրագրերից օգտվելու համար, սակայն առայժմ տեղեկություն չունեն, երբ կստանան: Ռամազյանը ապագայի հետ կապված հստակ ծրագրեր չունի։ Չկա աշխատանք, ֆինանսական անհրաժեշտ միջոցներ ընտանիքի նվազագույն կարիքները հոգալու համար եւ երեխաների ուսման հնարավորություններ ու պայմաններ: Ցանկություն ունեն ընտանիքով կրկին վերադառնալ Արցախ՝ Ստեփանակերտ: Ներկայումս մտադիր է անձամբ վերադառնալ Ստեփանակերտ, վարձով բնակարան գտնել, այնուհետեւ տեղափոխել նաեւ ընտանիքը:

Жители села Вазгенашен Мартунинского района Арцаха узнали о возможной передаче их деревни Азербайджану от армянских военных. Об этом заявил в интервью агентству «Арменпресс» вазгенашенец Артур Рамазян, который с многодетной семьей переехал в Ванадзор.
По его словам, 20 ноября глава деревни Андраник Бабаян встретил в селе военных, которые и сообщили ему о том, что, возможно, Вазгенашен вместе с другими селами Агдамского района передадут азербайджанцам. Рамазян со многими односельчанами собирались и дальше жить в родных краях. Он собирался отремонтировать двухэтажный частный дом. С этой целью уже потратил немало денег, закупил стройматериалы. У него было достаточно большое хозяйство. Занимался животноводством, выращивал гранат. Узнав о возможной сдаче Вазгеашена, Рамазяны 20 ноября успели перегнать в соседнее село часть скотины и перевезти некоторые вещи.
А когда они хотели вновь вернуться в родное село за остальными вещами и скотиной, им сказали, что в деревне уже азербайджанские военные. Возвращающимся не разрешили войти в село, хотя бы для того, чтобы взять одежду. По словам Рамазяна, им сообщили о том, что Вазгенашен полностью разграблен, а скотину азербайджанцы зарезали. «Азербайджанские солдаты сказали, что забрать можно только свиней», - сказал он.
Семью Рамазянов из 8 человек в Ванадзоре приютила родственница, в трехкомнатной квартире сейчас живут 14 человек. «У нас нет зимней одежды. Из-за нас размер коммунальных платежей вырос. Мне стыдно перед тетей, у которой мы живем, я не могу им чем-то помочь. Я готов продать часть скотины, которую смог вывезти из села, но мне предлагают очень мало денег», - говорит Рамазян.
По его словам, он обратился в мэрию Ванадзора, заполнил соответствующую заявку для того, чтобы мог воспользоваться программами господдержки, но пока помощи нет. Никаких планов на будущее у мужчины тоже пока нет. Нет работы, денег… Семья хочет вернуться в Арцах – Степанакерт. Пока он туда поедет один, арендует квартиру, затем заберет и семью.