Վերջին շաբաթներին Իսրայելի հետ հարաբերությունները կարգավորելու մասին թուրքական ԶԼՄ-ներում հրապարակումներն ավելի շատ նման են «գառան հանդերձանքով գայլի»,-գրում է The Jerusalem Post-ը:
Թուրքիան լավ իրազեկված է, որ հաշտության մասին խոսակցություններն իրենց տեղն ունեն արեւմտյան ԶԼՄ-ներում, ինչի պատճառով Անկարան թվում է խաղաղ եւ հավասարակշռված: Նա, ով քայքայել է հարաբերությունները, հենց Արդարություն եւ զարգացում իշխող կուսակցությունն է, որն «ընդունում է ՀԱՄԱՍ-ի ահաբեկիչներին՝ որպես օրինական կառավարություն, որը համեմատում է Իսրայելին նացիստական Գերմանիայի հետ»:
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը վերջին տարվա ընթացքում երկու անգամ ընդունել է Թուրքիայում ՀԱՄԱՍ-ի քաղաքական բյուրոյի ղեկավար Իսմայիլ Հանիային, որը ճանաչվել է Միացյալ Նահանգների եւ ԵՄ-ի կողմից որպես ահաբեկիչ եւ գլխի համար նշանակված է 5 միլիոն դոլարի չափով պարգեւատրում: ԱՄՆ-ը հազվագյուտ հայտարարություն էր արել, որում դատապարտել էր Թուրքիայի ուժեղ առաջնորդին Թուրքիայում ՀԱՄԱՍ-ի ներկայացուցչի վերջին այցի եւ Էրդողանի հետ հանդիպելու համար:
2018 թվականի մայիսին Էրդողանը համեմատել էր Իսրայելի զորքերի գործողությունները Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ հրեաների նկատմամբ նացիստական Գերմանիայի վերաբերմունքին:
Հաշտեցումը, որի մասին գրում են թուրքական ԶԼՄ-ները, հիմնվում է երեք հիմնական հենասյուների վրա, նշում է թերթը՝ նախ մատնանշելով Թուրքիայի հայտարարությունները Թել Ավիվում հակահրեական դեսպանի նշանակման մասին իր նախկին դեսպանին հետ կանչելուց երկու տարի անց:
Երկրորդ, Անկարան ակնկալում է, որ Իսրայելը կխզի իր հարաբերությունները Հունաստանի, Կիպրոսի եւ ԱՄԷ-ի հետ եւ լիովին կախյալ վիճակում կհայտնվի Թուրքիայից էներգակիրների հարցում, եւ երրորդ, Անկարան ցանկանում է, որ Իսրայելի վարչապետ Բինյամին Նեթանյահուն պարտվի հաջորդ ընտրություններում:
«Հաշտեցման մասին ներկայացված ամբողջ տեղեկատվությունը համապատասխանում է այդ նպատակին՝ մեկուսացնել Իսրայելին, խափանել Իսրայելի ինքնիշխանությունը, սատարել ՀԱՄԱՍ-ի ահաբեկիչներին եւ Իսրայելին ստիպել Թուրքիայից կախվածության մեջ հայտնվել: Այդ պայմաններում զարմանալի չէ, որ Իսրայելն այն հարցի նկատմամբ մեծ հետաքրքրություն է ցուցաբերել»,-ասվում է հոդվածում:

Публикации в турецких СМИ последние недели о восстановлении двусторонних отношений с Израилем, больше похожи на «волка в овечьей шкуре», пишет The Jerusalem Post.
Турция хорошо осведомлена о том, что «разговоры о примирении» имеют место в западных СМИ, «из-за чего Анкара кажется мирной и умеренной». Тот, кто разрушил отношения, сама правящая Партия справедливости и развития, «которая принимает террористов ХАМАСа, как будто это законное правительство, которая сравнивает Израиль с нацистской Германией».
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган дважды за последний год принимал в Турции главу политического бюро ХАМАС Исмаила Хания, который признан террористом Соединенными Штатами и Европейским союзом и за голову назначен награда в 5 миллионов долларов. США выступили с редким заявлением, в котором осудили сильного лидера Турции за последний визит представителей ХАМАС в Турцию и встречу с Эрдоганом.
В мае 2018 года в речи, которую он произнес на специальном саммите Организации исламского сотрудничества (ОИС) в Стамбуле, Эрдоган сравнил действия израильских войск с обращением нацистской Германии с евреями во время Второй мировой войны.
Примирение, о котором пишут турецкие СМИ, строится на трех основных столпах, отмечает газета, указывая на заявления Турции о назначении антиизраильского посла в Тель-Авив через два года после отзыва своего предыдущего посла.
Во-вторых, Анкара ожидает, что Израиль разрушит отношения с Грецией, Кипром и ОАЭ и будет полностью зависеть от Турции в вопросе энергоносителей, и, в-третьих, Анкара хочет, чтобы премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху проиграл следующие выборы.
«Вся представленная информация о примирении соответствует этой цели: изолировать Израиль, подорвать суверенитет Израиля, поддержать террористов ХАМАС и поставить Израиль в зависимость от Турции. В таких условиях неудивительно, что Израиль проявил к этому небольшой интерес », - говорится в статье.