ՀՀ դատախազությունում 2020 թ. բաժանվել է ընդհանուր առմամբ 1,732,694.13 ԱՄՆ դոլարի չափով պարգեւավճար։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի գրավոր հարցին ի պատասխան հայտնել են դատախազությունից։
«Փաստինֆո»-ն 2020 թվականի դեկտեմբերի 30-ին գրավոր հարցում էր ուղարկել ՀՀ գլխավոր դատախազին՝ խնդրելով տեղեկություն տրամադրել հատկացված պարգեւավճարների մասին, մասնավորապես դեկտեմբերին աշխատակիցներին ընդհանուր առմամբ որքան պարգեւավճար է տրվել, ՀՀ գլխավոր դատախազը, նրա տեղակալները, կոլեգիայի անդամները պարգեւավճար ստացել են, թե ոչ։ Եվ որքան է կազմել ընդհանուր գումարը։
Մեկ այլ հարցադրմամբ կայքը խնդրել էր գլխավոր դատախազին տեղեկացնել, թե ընդհանուր առմամբ, 2020 թ. որքան պարգեւավճար է հատկացվել դատախազներին։
«2020թ պարգեւավճարների ընդհանուր չափը կազմել է 909 664 421 ՀՀ դրամ՝ ներառյալ հարկերը եւ վճարները»,- ի պատասխան հայտնել են գլխավոր դատախազությունից։
Ինչ վերաբերում է դեկտեմբեր ամսվա ընթացքում ստացված պարգեւավճարներին, ապա ՀՀ դատախազության բոլոր աշխատակիցները (դատախազներ եւ աշխատակազմ) 2020թ դեկտեմբեր ամսվա ընթացքում խրախուսվել են մեկ դրույքաչափով։
Նկատենք, որ դատախազությունը գրավոր պատասխանում շրջանցել է ղեկավարությանը տրամադրված պարգեւավճարներին վերաբերող հարցը, սակայն շեշտել է, որ բոլոր աշխատակիցներն են ստացել գումարը, հետեւապես հետպատերազմյան ճգնաժամում գտնվող Հայաստանի գլխավոր դատախազն ու տեղակալները եւս ստացել են տոնական պարգեւավճար։
Նշենք, որ դատախազներին որպես պարգեւավճար տրված 909 664 421 ՀՀ դրամը օրվա փոխարժեքով հաշվարկված համարժեք է ավելի քան 1,7 մլն ԱՄՆ դոլարին։

В Прокуратуре Армении в 2020 году было выдано премий на общую сумму в 1 млн. 732 тысяч 694 долларов. Об этом в ответ на письменный запрос интернет издания «Пастинфо» сообщила Прокуратура республики.
Так, 30 декабря 2020 года «Пастинфо» направил письменный запрос Генеральному прокурору Армении с просьбой предоставить информацию о премиях. В частности, какие премии были выплачены сотрудникам Прокуратуры в целом за декабрь прошлого года.
«В частности, получили ли премии Генеральный прокурор, его заместители, члены коллегии? Сколько составила общая сумма премиальных?», - поинтересовались в «Пастинфо».
По другому запросу сайт попросил Генпрокуратуру сообщить, сколько всего составила сумма премий прокурорам в 2020 году.
«Общая сумма премий в 2020 году составила 909 664 421 драм, включая налоги и сборы», - Генпрокуратура», - отметили в Генпрокуратуре.
Что касается премий, полученных в декабре, то все сотрудники Прокуратуры Армении (прокуроры и сотрудники) в декабре 2020 года были премированы в размере одного месячного оклада.
Следует отметить, что в письменном ответе Генпрокуратура обошла стороной вопрос о премиях руководства, однако сообщила, что премиальные получили все сотрудники ведомства, и поэтому выходит, что генеральный прокурор и его заместители в послевоенной кризисной Армении также получили праздничные премии.