ԱՄՆ ընտրված նախագահ Ջո Բայդենը նախատեսում է արգելել 9 մլրդ դոլար արժողությամբ Keystone XL նավթատարի կառուցման նախագծի թույլտվությունը՝ որպես նախագահի պաշտոնում իր առաջին հրամաններից մեկը, հայտնում է Reuters-ը:
Նախագահ Դոնալդ Թրամփը խողովակաշարի կառուցումը դարձրել էր իր նախագահական մրցարշավի գլխավոր խոստումը: Բայդենը, որի երդմնակալությունը տեղի է ունենալու հունվարի 20-ին, Օբամայի վարչակազմում փոխնախագահն էր, երբ այն նախագիծը մերժեց որպես կլիմայի փոփոխությունների դեմ պայքարի իր ջանքերին հակասող:
ԱՄՆ-ում Կանադայի դեսպանը հայտարարել է, որ կշարունակի նախագիծն առաջ մղել, որը, նրա կարծիքով, համապատասխանում է երկու երկրների բնապահպանական ծրագրերին: «ԱՄՆ-ի համար կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարում ավելի լավ գործընկեր չկա, քան Կանադան, քանի որ մենք միասին աշխատում ենք կանաչ գոտու անցնելու ուղղությամբ»,- հայտարարել է Կանադայի դեսպան Քիրսթեն Հիլմանը:
Կանադայի Ալբերտա նահանգից Նեբրասկա նավթի փոխադրման ծրագիրը դանդաղել էր Միացյալ Նահանգներում իրավաբանական խնդիրների պատճառով: Այն նաեւ բախվել էր շրջակա միջավայրի պաշտպանների հակազդեցությանը:
Ալբերտայի վարչապետ Ջեյսոն Քենինը «Թվիթերում» հայտարարել է, որ նախագծի չեղարկումը կհանգեցնի աշխատատեղերի կրճատման, ԱՄՆ-ի եւ Կանադայի միջեւ հարաբերությունների թուլացման եւ կխափանի ԱՄՆ ազգային անվտանգությունը, քանի որ Միացյալ Նահանգները ՕՊԵԿ նավթի ներմուծումից ավելի կախված կդառնա:

Избранный президент США Джо Байден планирует отменить разрешение на проект строительства трубопровода Keystone XL стоимостью 9 миллиардов долларов в качестве одного из своих первых указов на посту, сообщает Reuters.
Президент Дональд Трамп сделал строительство трубопровода главным обещанием своей президентской кампании. Байден, инаугурация которого состоится 20 января, был вице-президентом в администрации Обамы, когда она отклонила проект как противоречащий ее усилиям по борьбе с изменением климата.
Посол Канады в США заявила, что продолжит продвигать проект, который, по ее мнению, соответствует экологическим планам обеих стран. «Нет лучшего партнера для США по борьбе с изменением климата, чем Канада, поскольку мы вместе работаем над переходом к зеленой зоне», - заявила посол Кирстен Хиллман.
Проект по транспортировке нефти из канадской провинции Альберта в Небраску замедлился из-за юридических проблем в Соединенных Штатах. Он также столкнулся с противодействием со стороны защитников окружающей среды.
Премьер Альберты Джейсон Кенни заявил в Твиттере, что отмена проекта приведет к сокращению рабочих мест, ослаблению отношений между США и Канадой и подорвет национальную безопасность США, поскольку Соединенные Штаты станут более зависимыми от импорта нефти ОПЕК.