Խորհրդարանին ներկայացված հաշվետվությունում չկան ոչ մի փաստական օրինակներ, տվյալներ եւ վկայություններ այն մասին, որ, օրինակ, ինչ-որ հանքի բացման ժամանակ այս-այս խախտումներն են թույլ տրվել: Այս մասին հունվարի 19-ին Ազգային ժողովի նիստում խորհրդարանի ստեղծած Մետաղական հանքարդյունաբերության ձեռնարկությունների գործունեության քննիչ հանձնաժողովի կատարած աշխատանքի վերաբերյալ հաշվետվության քննարկման ժամանակ ասաց իշխող «Իմ քայլը» դաշինքի պատգամավոր Գեւորգ Պապոյանը՝ դիմելով քննիչ հանձնաժողովի ղեկավար Սերգեյ Բագրատյանին:
Ընդ որում, խորհրդարանականի խոսքով, հաշվետվությունում նշված չեն պատգամավորների եւ մասնագետների առաջարկներն այն մասին, թե ինչ պետք է արվի քննիչ հանձնաժողովի աշխատանքի ժամանակ հայտնաբերված այս կամ այն խախտումները եւ թերությունները վերացնելու համար: Պապոյանը, մասնավորապես, ակնարկում էր ֆինանսական բաղադրիչի մասին:
Իր՝ պատգամավորի խոստովանությամբ, ինքն իր քննադատությունը առաջին հերթին հասցեագրում է այն խորհրդարանականներին, որոնք այս կամ այն գործոնի ազդեցությամբ որոշում են ստեղծել այս կամ այն խորհրդարանական հանձնաժողովը՝ իրենց շահերի հետագա առաջմղման կամ ինչ-ինչ քաղաքական դիվիդենտներ ստանալու համար:

В представленном парламенту отчете нет никаких фактических примеров, данных и свидетельств о том, что, к примеру, при открытии такого-то рудника были допущены такие-то нарушения. Об этом на заседании Национального Собрания Армении в ходе обсуждения отчета о проделанной Следственной комиссией по вопросам деятельности предприятий горнорудной промышленности работе заявил 19 января депутат от правящего блока «Мой шаг» Геворк Папоян, обращаясь к руководителю следственной комиссии, независимому депутату Сергею Багратяну.
При этом, по словам парламентария, в отчете не указаны предложения депутатов и специалистов о том, что нужно сделать для устранения тех или иных нарушений и недочетов, обнаруженных в ходе работы следственной комиссии. В частности, Папоян намекал на финансовую составляющую.
Свою критику, по признанию самого депутата, он в первую очередь адресует тем парламентариям, которые под влиянием того или иного фактора или момента решают создать ту или иную парламентскую комиссию для дальнейшего продвижения своих интересов или получения каких-то политических дивидендов.